Xitoyda Messi to‘p surgan maydondagi maysa sotuvga qo‘yildi
Xitoy poytaxti Pekindagi “Mehnatkashlar” stadioni boshqaruv kompaniyasi muxlislar uchun noodatiy lotereya o‘tkazmoqda. Lotereyaga argentinalik futbol yulduzi Lionel Messi iyun oyida Avstraliyaga qarshi o‘rtoqlik o‘yinida to‘p surgan maydonning maysasi qo‘yilgan.
Hozirda “yashil esdalik” uchun 4000 ga yaqin odam navbatga turgan, ular lotereyada ishtirok etish uchun ariza to‘ldirishgan. Lotereya tashkilotchilari tasodifiy tarzda 100 nafar g‘olibni tanlab oladi. G‘oliblar maysani birinchilardan bo‘lib taxminan 70 dollardan sotib olishga muvaffaq bo‘lishadi. Qolgan chim esa ijtimoiy tarmoqlarda sotuvga chiqariladi. Esdalikni muhrlangan shisha qutida 45 kun ichida yetkazib berish va’da qilingan.
E’tiborlisi, chim taniqli futbolchi uchun o‘yindagi muhim onlar yuz bergan joylardan olingan. Dastlab Messi o‘yinning 2-daqiqasida sensatsion tarzda hisobni ochgan va faoliyatidagi eng tezkor golni urgan joydagi chim, so‘ngra Avstraliya terma jamoasining uchta himoyachisi orasidan mohirona o‘tib ketgan joydagi chim kavlab olingan.
Biroq sotilayotgan chimning asosiy qismi hujumchi o‘yinning ko‘p qismini o‘tkazgan joydan olingan. Futbolchi muxlislari orasidagi ajiotajga qaramay, ba’zi xitoyliklar ushbu aksiyani "bema’nilik" deb atashmoqda. Foydalanuvchilardan biri hazilomuz tarzda tashkilotchilarga Messi nafas olgan havoni ham pullashni taklif qilgan.
Futbol maydonlarining chimini sotish holatlari 1990-yilgi jahon chempionati vaqtidan beri ma’lum. O‘shanda Gamburgdagi reklama agentligi direktori Xarald Pigall Germaniya terma jamoasi mundial finalida argentinaliklarni mag‘lub etgan Rim stadionidagi maysani sotib olgan va uni bo‘laklab, muxlislarga 306 000 dona chimdan birini sotib olishni taklif qilgan. Maysani "konservalangan" yoki keyinchalik uyda o‘stirish uchun barra holatda sotib olish mumkin bo‘lgan. Xaridorlarga esdalikka qo‘shib uning aslligini tasdiqlovchi sertifikat hamda yong‘in, o‘g‘rilik va bo‘laklanib ketishdan sug‘urta ham taqdim etilgan.
2013-yilda The Daily Mirror nashri futbol muxlislari orasidagi yangi tendensiya haqida ma’lum qilgandi. Unga ko‘ra, ayollar o‘zlarining juftlarini xursand qilish uchun mashhur ingliz klublari o‘ynagan stadionlardagi maysani sotib olishgan. Authentic Grass Sports firmasi “Manchester Yunayted”, “Arsenal”, “Chelsi” va boshqa jamoalarning yulduzlari to‘p surgan maydonlar maysasini taklif qilgan.
Bu orada, "Barselona" ispan klubi rahbariyati maysani qayta ishlashning yanada daromadli usulini o‘ylab topdi. Klub rahbarlari oxirgi mavsumda qo‘llangan maysazordan ikki mingga yaqin olmos olishni va zargarlik buyumlari kolleksiyasini yaratishni rejalashtirishmoqda. Qimmatbaho toshlar maysani karbonlashtirish natijasida hosil qilinadi va buning uchun bor-yog‘i bir hafta vaqt ketadi.

В Китае продают траву, по которой бегал Месси
Управляющая компания Стадиона Трудящихся в Пекине устроила необычную лотерею для болельщиков. На кону - 2023 отрезка газона, по которому в июне бегал аргентинский футболист Лионель Месси во время товарищеского матча с Австралией.
В очередь за зелеными "сувенирами" выстроились почти 4 тысячи человек, заполнившие заявку на участие в жеребьевке. Организаторы случайным образом выберут сотню счастливчиков, которые первыми смогут приобрести кусок газона примерно за 70 долларов. Оставшиеся выставят на продажу в соцсетях. Сувенир обещают доставить через 45 дней в герметичной стеклянной коробке.
Примечательно, что траву выкорчевывали в трех значимых для именитого футболиста местах. Сперва "раскопки" устроили там, где Месси сенсационно открыл счет на второй минуте матча и забил самый быстрый гол в карьере. Затем организаторы вырезали покрытие на месте, где футболист ловко обошел трех защитников австралийской сборной.
Однако основную часть травяных "лотов" взяли из зоны, в которой нападающий играл большую часть матча. Несмотря на ажиотаж среди поклонников аргентинца, некоторые китайцы посчитали акцию "абсурдной". Один пользователь в шутку предложил организаторам подзаработать на воздухе, которым дышал Месси.
Случаи продажи игрового покрытия футбольных стадионов известны еще со времен чемпионата мира в 1990 году. Тогда директор рекламного агентства в Гамбурге Гаральд Пигалл выкупил газон с римского стадиона, на котором сборная ФРГ разгромила аргентинцев в финале мундиаля, и предложил болельщикам приобрести один из 306 тысяч кусков. Траву можно было "законсервировать" или купить в первозданном виде и продолжать выращивать дома. В комплекте с сувениром шел сертификат, подтверждающий оригинальность, и страховка от пожара, кражи и разрушения.
В 2013 году издание The Daily Mirror рассказало о новом тренде среди футбольных фанатов. Жены и девушки повально скупали куски травы со стадионов известных английских клубов, чтобы порадовать вторую половинку. Фирма Authentic Grass Sports предлагала газон, на котором играли звезды "Манчестер Юнайтед", "Арсенала", "Челси" и других команд.
Тем временем руководство ФК "Барселона" придумало более прибыльный способ переработки газона. Из покрытия последнего сезона они планируют сделать почти две тысячи бриллиантов и создать коллекцию ювелирных украшений. Драгоценные камни получат в результате процесса карбонизации травы, а на их изготовление уйдет всего неделя.