Airbnb Italiyada 500 million yevro soliq to‘lamaslikda ayblandi
Italiya soliq idorasi AQSHning uy-joy qisqa muddatli ijarasi bilan shug‘ullanuvchi Airbnb kompaniyasini 500 million yevrodan ortiq soliq to‘lamaganlikda aybladi, deb yozdi Il Sole 24 Ore gazetasi.
Gazetaning ta’kidlashicha, Italiyada 2017-yilda qabul qilingan uylarning qisqa muddatli ijarasi to‘g‘risidagi qarorga ko‘ra, uy-joy ijarasi asosiy daromad manbayi bo‘lgan shaxslar ijaradan olgan daromadning 21 foizini to‘g‘ridan-to‘g‘ri davlatga soliq tarzida to‘lashlari kerak. Biroq gap asosiy daromad manbayi uy-joyni ijaraga berish bo‘lmagan shaxslar haqida borganda. onlayn platformalar uy egalaridan ijara haqining 21 foizini ushlab qolishi va keyin bu pulni davlatga soliq shaklida to‘lashi kerak bo‘ladi.
Ma’lum qilinishicha, Italiya soliq idoralari va Airbnb kompaniya qanday holatlarda bu soliqni to‘lashi kerakligi borasida uzoq vaqtdan beri bir to‘xtamga kelolmayapti. Gazeta ma’lumotlariga ko‘ra, AQSH kompaniyasi asosiy daromad manbayi uy-joy ijarasi hisoblanmagan shaxslardan ijara solig‘i ushlanishi talabiga e’tiroz bildirib keladi.

В Италии обвинили Airbnb в неуплате налогов на 500 миллион евро
Налоговая служба Италии обвинила американскую компанию Airbnb в неуплате налогов на сумму более 500 миллионов евро, пишет газета Il Sole 24 Ore.
Как говорится в сообщении, налоговая служба обвинила Airbnb в неуплате налогов на сумму более 500 миллионов евро, которые портал, занимающийся краткосрочной арендой, якобы не выплатил налоговой инспекции Италии.
Газета отмечает, что, согласно указу о краткосрочной аренде жилья 2017 года, лица, для которых сдача жилья в аренду является основным видом заработка, должны выплачивать 21% налог непосредственно государству, однако, когда речь заходит о лицах, для которых сдача жилья в аренду не является основным видом заработка, онлайн-платформы должны удерживать у собственников жилья 21% от арендной платы, а затем выплачивать эту сумму в виде налога государству.
По информации газеты, налоговая служба Италии и компания Airbnb "уже давно пытаются определить", в каких именно случаях американская компания должна выплачивать этот налог. Airbnb, как подчеркивает газета, всегда оспаривала положение об удержании налога у собственников жилья, занимающихся сдачей жилья в аренду не на профессиональной основе.