Amerikalik sarmoyador Uorren Baffet o‘ziga tegishli Berkshire Hathaway xoldingining qariyb 27 million dollarlik aksiyalarini noma’lum xayriya tashkilotiga xayriya qildi. Bu milliarderning o‘z boyligini tarqatish rejasidagi so‘nggi qadam bo‘ldi.
Berkshire AQSH qimmatli qog‘ozlar va birja komissiyasiga ariza berib, Baffetning A toifasidagi 50 ta aksiyani xayriya qilganini e’lon qildi.
Xayriya 15 avgust kuni aksiyalar narxi 538 107 dollar atrofida bo'lganda amalga oshirilgan.
Bu Baffetning Bill va Melinda Geyts jamg'armasiga hamda o‘zining oilasi tomonidan nazorat qilinadigan to‘rtta xayriya tashkilotiga xayriyalaridan alohida xayriya bo‘lgan. Ushbu tashkilotlar 2006-yildan beri sarmoyadordan 51 milliard dollardan ko‘proq pul olgan.
Baffet hanuzgacha Berkshire'ning 218237 dona A toifali aksiyalariga egalik qiladi, bu milliarder 1965-yildan beri boshqarib kelayotgan konglomerat aksiyalarining taxminan 15 foizini tashkil qiladi.
Forbes jurnali hozirda Baffetning boyligini 118,3 milliard dollarga baholamoqda. U bu ko‘rsatkich bo‘yicha dunyoning eng boy odamlari reytingida 5-o‘rinni egallamoqda.
30-avgustda 93 yoshini qarshilaydigan Baffet o‘z boyligining 99 foizdan ortig‘ini xayriya ishlariga yo‘naltirilishini aytgan.
Berkshire Hathaway bir necha o‘nlab korxonalarga, jumladan BNSF temir yo‘liga, Geico avtosug‘urtasi hamda ko‘plab energik, ishlab chiqarish va chakana savdo korxonalariga egalik qiladi

Уоррен Баффет пожертвовал акции Berkshire на 27 миллион ​​долларов
На этой неделе американский инвестор Уоррен Баффет пожертвовал акции Berkshire Hathaway почти на 27 миллионов долларов неназванной благотворительной организации, что стало последним шагом в плане инвестора-миллиардера по раздаче своего состояния.
Berkshire сообщила о пожертвовании Баффетом 50 акций класса А, подав заявку в Комиссию по ценным бумагам и биржам США.
Пожертвование было сделано 15 августа, когда акции закрылись на уровне около 538 107 долларов.
Это сверх ежегодных пожертвований Баффета Фонду Билла и Мелинды Гейтс и четырем благотворительным организациям, контролируемым его семьей. С 2006 года они получили от Баффета более 51 миллиарда долларов.
Баффет по-прежнему владеет 218 237 акциями класса А Berkshire, что составляет примерно 15% акций конгломерата, которым он управляет с 1965 года.
Журнал Forbes оценил собственный капитал Баффета в 118,3 миллиарда долларов. Он по этому показателю занимает пятое место в мире.
Баффет сказал, что более 99% его состояния пойдет на благотворительность. 30 августа ему исполняется 93 года.
Berkshire владеет несколькими десятками предприятий, включая железную дорогу BNSF, автомобильное страхование Geico, а также многие энергетические, производственные и розничные предприятия.
По состоянию на 30 июня она также владела акциями на сумму более 353 миллиардов долларов, половина из которых акции Apple.