Qurilish magnati Tailandning yangi bosh vaziri bo‘ldi
Sobiq tadbirkor Stretta Tavisin Tailandning yangi bosh vaziri bo‘ldi. Ilgari u mamlakatdagi ikkinchi yirik qurilish kompaniyasi Sansiri Plc. direktori lavozimini egallagan va siyosatda katta tajribaga ega bo‘lmagan.
Stretta mamlakatning 500 o‘rinli vakillar palatasi va 250 o‘rinli senatning qo‘shma majlisida 482 ovoz oldi. So‘ngra uning nomzodi Tailand qiroli tomonidan tasdiqlandi.
60 yoshli siyosatchi 15 yillik surgundan qaytgan sobiq bosh vazir Taksin Chinavat bilan bog‘liq bo‘lgan “Pxia Txai” partiyasining vakili hisoblanadi. Tavisinning o‘zini esa Chinavatning ishonchli odami deb atashadi.
Tavisin 2023yil aprel oyida Tailandning navbatdagi bosh vaziri etib tayinlanishi haqidagi taxminlar ortida Sansiri bosh direktori lavozimidan iste’foga chiqqan.
U parlamentdagi ovoz berishdan bir necha kun oldin X (ilgarigi Twitter) ijtimoiy tarmog‘idagi xabarida “mamlakat va iqtisodiyotni yaxshilashni istagani uchun saylovlarda qatnashayotganini” ta’kidlab o‘tgan.
“Mening dushmanlarim - qashshoqlik va odamlar o‘rtasidagi tengsizlikdir. Mening maqsadim - barcha tailandliklarning farovonligi», deya qo‘shimcha qilgan yangi bosh vazir.

Бывший бизнесмен Сретта Тависин стал новым премьер-министром Таиланда. Ранее он был директором девелоперской компании Sansiri Plc, второй крупнейшей в стране, и не имел особого опыта в политике. Об этом сообщил телеканал Thai PBS.
Сретта получил 482 голоса на совместном заседании Палаты представителей на 500 мест и Сената на 250 мест. Далее его кандидатуру одобрил король Таиланда.
60-летний политик представляет партию "Пхыа Тхаи", тесно связанную с экс-премьером Таксином Чинаватом, который вернулся из 15-летнего изгнания. Самого же Тависина называют доверенным человеком Чинавата.
Sansiri Plc был активным инвестором в индустрию цифровых активов страны. Тависин ушел с поста генерального директора Sansiri в апреле 2023 года на фоне слухов о том, что он будет назначен следующим премьер-министром Таиланда.
За несколько дней до голосования Тависин написал в X (ранее известном как Twitter) пост, где подчеркнул, что он участвует в выборах, потому что хочет «улучшить страну и экономику».
«Мои враги — бедность и неравенство людей. Моя цель — благополучие всех тайцев», – добавил он.
В ходе предвыборной кампании глава правительства обещал разослать по 10 000 бат (примерно 300 долларов США) в цифровых активах всем гражданам старше 16 лет. Однако полученные деньги можно потратить только в пределах четырех километров от дома.