Apple eski iPhone foydalanuvchilariga 65 dollardan tovon puli to‘laydi
Apple kompaniyasi smartfonlari ishlashi sekinlashtirilgan iPhone foydalanuvchilariga tovon to‘lashni boshlaydi. Bu haqda The Mercury News nashri xabar berdi.
Nashrga ko‘ra, korporatsiya sud orqali smartfondagi muammolar haqida xabar qilgan qurilma egalarining har biriga 65 dollardan to‘laydi. Apple umumiy hisobda taxminan 500 million dollar tovon to‘laydi. Bu haqda korporatsiya huquqshunoslari va smartfon egalari 2020-yildayoq kelishib olgan.
AQSH brendi qurilmalari egalari kompaniyani eski smartfonlarni ataylab sekinlashtirganlikda ayblagan da’vo arizasi sudga 2017-yilda berilgan. Jami 3 millionga yaqin foydalanuvchi ushbu muammo yuzasidan sudga murojaat qilgan. Ma’lumki, eski akkumulyatorga ega ayfonlar sekinroq ishlashi mumkin bo‘lgan, biroq Apple o‘z gadjetlarining bu jihatini dastlab tan olmagan.
Da’vogarlar vakillarining so‘zlariga ko‘ra, iPhone 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, SE, 7 va 7 Plus smartfonlari egalari tovon puli oladi. Shu bilan birga, uni 2020-yilda ariza topshirgan va AQSHda qonuniy asosda yashovchi foydalanuvchilargina olishi mumkin.
Apple eskirgan batareyaga protsessor ko‘rsatadigan yuklamani kamaytirish uchun iPhone tezligini pasaytira boshlagan. Kompaniya kuchlanishdagi “o‘ynashlar” sababli qurilmaning o‘z-o‘zidan qayta yuklanishi muammosini shu tariqa hal qilmoqchi bo‘lgan.
2022-yil iyul oyida Apple klaviaturasi muammoli bo‘lgan MacBook egalariga 50 million dollar to‘lashi ma’lum bo‘lgandi. Kelishuv 2015-2019-yillar oralig‘ida MacBook, MacBook Air va MacBook Pro‘ning ko‘pgina modellarini sotib olgan mijozlarni qamrab olgan.

Компания Apple начнет выплачивать компенсации пользователям iPhone, чьи смартфоны были замедлены. Об этом сообщает издание The Mercury News.
По его данным, в корпорации выплатят владельцам смартфонов, которые заявили о проблемах устройств через суд, по 65 долларов. Суммарно Apple выплатит около 500 миллионов долларов — об этом юристы корпорации и владельцы смартфонов договорились еще в 2020 году.
Иск, по которому пользователи девайсов американского бренда обвиняли компанию в умышленном замедлении старых смартфонов, был подан еще в 2017 году. Всего в суд на корпорацию подали порядка 3 миллионов пользователей. Известно, что имеющие старый аккумулятор девайсы могли работать медленее, однако в Apple изначально не признавали такой особенности своих гаджетов.
По словам представителей истцов, компенсацию получат владельцы смартфонов iPhone 6, 6 Plus, 6s, 6s Plus, SE, 7 и 7 Plus. На выплату смогут рассчитывать те пользователи, которые подали заявку еще в 2020 году и которые живут в США легально.
Apple начала замедлять iPhone, чтобы снизить нагрузку, которую процессор оказывал на изношенный аккумулятор. Таким образом компания хотела победить самопроизвольные перезагрузки, которые провоцировали перепады напряжения.
В июле 2022-го стало известно, что Apple заплатит 50 миллионов долларов владельцам MacBook с проблемной клавиатурой. Соглашение распространялось на клиентов, которые приобрели MacBook, MacBook Air и большинство моделей MacBook Pro в период с 2015 по 2019 год.