Lamborghini o'zining birinchi to'liq elektr sportkari Lanzadorni rasman taqdim etdi. Mashina, shuningdek, crossover ham hisoblanadi.
Lanzador kontsept-kari Monterey Car Week ko‘rgazmasi doirasida taqdim etilgan.
Lanzadorning ommaviy ishlab chiqarilishiga hali 5 yil bor, shuning uchun uning texnik ko‘rsatkichlari o'zgarishi mumkin. Yo‘ltanlamas sportkar 2028-yilda sotuvga chiqariladi.
Ta'kidlanishicha, Lanzadorda 1 MVt quvvatga (1360 ot kuchi) ega kuch qurilmasi, 23 duymli g'ildiraklar, Lamborghini Dinamica Veicolo Integrata harakatlanish dinamikasini nazorat qilish tizimi va Aerodinamica Lamborghini Attiva faol aerodinamik tizimi mavjud. Aerodinamik tizimga old splitter, yon aerodinamik elementlar, orqa diffuzor va jalyuzilar kiradi.
Aerodinamik elementlar eng tejamkor haydash rejimida ro‘paradan kelayotgan havo oqimiga minimal qarshilikni ta'minlaydi, sport rejimida esa avtomobilni yaxshiroq boshqarish uchun uni pastga bosish kuchini oshiradi.
Lanzador saloni 2 + 2 ko‘rinishda, ya’ni ikki katta kishi va ikki bolaga mo’ljallangan bo‘lib, orqa o'rindiqlar yig‘ֹilganda narsalar uchun ko'proq joy hosil bo'ladi. Sportkarning ichi, ehtimol, barcha sport avtomobillari ichida eng futuristik ko‘rinishga ega bo’lsa ajab emas.

Lamborghini представила свой первый полностью электрический спорткар
Lamborghini официально представила Lanzador – свой первый полностью электрический спорткар, он же и внедорожник. Выставка Monterey Car Week стала местом презентации инновационного концепт-кара Lamborghini.
До запуска в производство Lanzador еще целых 5 лет, так что его характеристики могут поменяться. Спорткар-внедорожник поступит в продажу в 2028 году и будет доступен далеко не всем.
Lamborghini сообщила, что мощность силовой установки Lanzador составляет 1 МВт (то есть 1360 л.с.), колеса диаметром 23 дюйма, есть фирменная система контроля динамики движения Lamborghini Dinamica Veicolo Integrata и активная аэродинамичская система Aerodinamica Lamborghini Attiva, в которую входит передний сплиттер, боковые аэродинамические элементы, задний подвижный диффузор и жалюзи.
В наиболее экономичном режиме езды эти аэродинамические элементы обеспечивают минимальное сопротивление набегающему воздушному потоку, в то время как в спортивном режиме все эти составляющие увеличивают прижимную силу для лучшего контроля автомобиля.
Посадочная формула Lanzador – 2+2 (двое взрослых и двое детей), задние сиденья можно разложить, появится больше места для вещей. Интерьер, пожалуй, самый футуристический из всех спорткаров.