21-avgust kuni bo‘lib o‘tgan kimoshdi savdolarida turk lirasining dollarga nisbatan kursi bir dollar uchun 27,2 liradan oshib, tarixda eng past darajaga tushdi.
Avvalroq lira Rossiya rubli va Argentina pesosi bilan bir qatorda dunyoning eng zaif uchta valyutasi qatoridan joy olgandi. Avgust oyida Argentina markaziy banki pesoni 18 foizga devalvatsiya qilgandi.
Turk lirasining qadrsizlanishiga bir qator omillar, jumladan, iqtisodiy muammolar, Turkiya markaziy bankining lirani qo‘llab-quvvatlash uchun valyuta zaxiralaridan foydalanmaslik qarori va bank sektorini tartibga solishning yumshatilgani sabab bo‘lgan. Yana bir sabab – Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdo‘g‘on inflyatsiyani pasaytirish uchun asosiy stavkani oshirishni istamasligidir. Uning fikricha, yuqori stavkalar inflyatsiyani faqat tezlashtiradi. So‘nggi yillarda Turkiya rahbarining bu fikriga qo‘shilmagan mamlakat markaziy bankining bir necha rahbari ishdan bo‘shatilgan.

Курс турецкой лиры обновил новый исторический минимум
Курс турецкой лиры к доллару на торгах 21 августа опустился до исторического минимума, преодолев отметку в 27,2 лиры за доллар. Об этом свидетельствуют данные площадки TradingView.
Ранее сообщалось, что лира вошла в тройку слабейших мировых валют наряду с российским рублем и аргентинским песо. Так, в августе Центробанк Аргентины провел девальвацию песо на 18% на фоне трехзначной инфляции.
Падение турецкой лиры вызвано рядом факторов, включая экономические проблемы, а также решением Центрального банка Турции не использовать валютные резервы для поддержания курса национальной валюты и смягчение регулирования в банковском секторе. Еще одной причиной можно назвать и нежелание действующего президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана поднимать ключевую ставку для гашения инфляции. По мнению политика, высокие ставки лишь разгоняют инфляцию. Из-за несогласия с этим были уволены сразу несколько глав ЦБ Турции за последние годы.