Xitoy hukumati yarimo‘tkazgich sanoatini rivojlantirish uchun 41 milliard dollarlik yangi investitsiyaviy jamg‘arma tashkil etadi. Ushbu jamg‘armadan subsidiya oluvchilar nafaqat sanksiyalardan omon qolishlari, balki xorijiy raqobatchilar bilan qiyoslasa bo‘ladigan texnologik rivojlanish darajasiga erishishi kerak.
Qayd etilishicha, yangi jamg‘arma tomonidan boshqariladigan mablag‘lar xuddi shunday maqsadda yaratilgan avvalgi ikkita jamg‘armaning umumiy mablag‘laridan oshadi. Birinchi jamg‘arma 2014-yilda taxminan 19 milliard dollar bilan tashkil etilgan bo‘lsa, ikkinchi jamg‘arma 2019-yilda 27 milliard dollar olgan.
Xitoy moliya vazirligining yangi jamg‘armaga qo‘shadigan ulushi taxminan 8,2 milliard dollarni tashkil qilishi mumkin.
Yillar davomida Xitoyning integral mikrosxemalar sanoati investitsiyaviy jamg‘armasi mamlakatning ikkita eng yirik chip ishlab chiqaruvchi zavodini, flesh-xotira ishlab chiqaruvchi kompaniyani va boshqa bir qator kichik kompaniyalar hamda jamg‘armalarni moliyalashtirgan.
Ushbu jamg‘arma yordamida Pekin AQSH Xitoyga qarshi boshlagan e’lon qilinmagan texnologik urushni boy bermaslikka umid qilmoqda.
2022-yilda AQSH Xitoyga zamonaviy yarimo‘tkazgichlar ishlab chiqarish uchun uskunalar sotishni taqiqlovchi sanksiyalar paketini kiritgan. Vashington Xitoyga qarshi texnologik urushga Niderlandiya va Yaponiyani ham chorlagan. Ushbu davlatlar ham Xitoyga qarshi AQSH kabi sanksiyalar va cheklovlarni joriy qilgan.
Xitoy Prezidenti Si Szinpin ko‘p yillar davomida Xitoy milliy xavfsizlikni ta’minlovchi va uni xorijiy ishlab chiqaruvchilardan to‘liq mustaqil qiluvchi o‘z yarimo‘tkazgich sanoatiga muhtojligini ta’kidlab kelgan.

Китай потратит миллиарды долларов для производства чипов
Правительством Китая будет создан инвестиционный фонд размером 41 миллиард долларов, который будут использовать для развития национальной индустрии полупроводников. Производители, получившие субсидии смогут не только выжить в условиях санкций, но также должны достичь уровня технологического развития, сопоставимого с зарубежными конкурентами.
Размер средств, управляемых новым фондом, выше суммы предыдущих двух фондов, которые были созданы с аналогичной целью. В 2014 году был учрежден первый фонд размером около $19 млрд, в 2019 году - второй фонд, получивший порядка $27 млрд.
Участие Министерства финансов Китая в новом фонде может составить примерно $8,2 млрд.
На протяжении многих лет Большой фонд или Китайский инвестиционный фонд индустрии интегральных микросхем, финансировал два крупнейших завода по производству чипов, а также компанию по производству  флэш-памяти и ряда мелких компаний и фондов.
С помощью этого фонда в Китае надеятся не проиграть необъявленную технологическую войну, развязанную США против Китая.
В 2022 году был введен целый пакет санкций со стороны США, который запрещает продавать оборудование для производства современных полупроводников Китаю. К этой технологической войне против Китая также привлечены Нидерланды и Япония, которые ввели против Китая аналогичные санкции и ограничения.
Председатель КНР Си Цзиньпин уже много лет и много раз подчеркивал, что Китай нуждается в собственной полупроводниковой отрасли, которая обеспечит национальную безопасность и сделает его полностью независимым от иностранных производителей.