Smartfonlar bo‘yicha eng kattasi: Stiv Jobs Apple’ga qanday asos solgan
Stiven Jobs Apple kompaniyasini jahon miqyosida shuhrat qozongan va dunyoda eng tez rivojlanayotgan kompaniyalardan biriga aylantirgan taniqli tadbirkor va marketolog edi. U buni qanday uddaladi?
Stiv Jobs asrab olingan
Jobs Viskonsin universitetining ikki aspiranti – amerikalik Joan Shibl va suriyalik Abdulfattoh "Jon" Jandali oilasida tug'ilgan. Jobsning otasi siyosatshunoslik bo‘yicha professor, onasi esa logoped bo'lib ishlagan. Stiven tug'ilgandan keyin ota-onasi unga hattoki ism ham bermay, uni bolalar uyiga topshirib yuborgan.
Jobs asrab olingandan ko'p o'tmay, uning biologik ota-onasi turmush qurgan va Mona Simpson ismli yana bir farzand ko'rgan. Jobs 27 yoshga to‘lgandagina biologik ota-onasi haqida ma’lumot olishga muvaffaq bo‘lgan. Uni go'dakligida Klara va Pol Jobs asrab olgan va unga Stiven Pol Jobs deb ism qo'ygan.
Stiv Jobs qanday o'qigan?
Jobs boshlang'ich maktabda darslardan zerikardi va shu sababli qitmir bo‘lgan. Shunga qaramay, u barcha imtihonlarni yaxshi topshirgan va maktabdan haydalmagan. O'rta maktabni tugatgach, Jobs Portlend shahridagi Rid kollejida o'qigan. U bu yerda qoniqish hosil qilmay, olti oydan so'ng kollejni tashlab ketgan va keyingi 18 oyni faqat muayyan ijodiy mashg'ulotlarga qatnashish bilan o‘tkazgan.
Kollejda Jobs “adashi”  Stiv Voznyak bilan tanishib qolgan. Voznyak keyinchalik unga Apple kompaniyasiga asos solishda yordam bergan. Voznyak kollejni tugatgandan so'ng Berklidagi Kaliforniya universitetiga o'qishga kirgan. "Biz ikkimiz ham elektronikani yaxshi ko'rardik va o'sha vaqtda raqamli chiplar bilan shug'ullanardik, – deb eslaydi Voznyak. – O‘sha vaqtda oz odam chiplar nima, ular qanday ishlaydi va nimaga qodirligi haqida tasavvurga ega bo‘lgan. Men ko‘p kompyuterlarni loyihalardim va shu sababli undan elektronika hamda kompyuter dizayni borasida ancha oldinda edim. Lekin shunga qaramay, biz umumiy qiziqishlarga ega edik. Ikkimizning ham dunyoda yuz berayotgan voqealarga o‘z fikrimiz bor edi".
Apple Computers
1976-yilda, Jobs 21 yoshda bo'lganida, Voznyak bilan birga Jobslar oilasi garajida Apple Computer kompaniyasiga asos solgan. Ular o‘z ishlarini Jobsning Volkswagen avtobusi va Voznyakning kalkulyatorini sotishdan ortgan pulga moliyalashtirishgan. Jobs va Voznyak Apple bilan kompyuter sanoatida inqilob qilgani aytiladi, chunki aynan ular kompyuterlarni kichikroq, arzonroq, oddiy iste'molchilar uchun tushunarli va qulay qilishga erishgan.
Voznyakka foydalanuvchilarga qulay shaxsiy kompyuterlar seriyasini ishlab chiqish g‘oyasi kelgan, Jobs esa uning marketingiga javob bergan. Eng boshida Apple har bir kompyuterni 666,66 dollardan sotgan va buning natijasida Apple I modeli kompaniyaga taxminan 774 000 dollar keltirgan. Uch yil o‘tib kompaniyaning ikkinchi modeli Apple II sotuvga chiqqandan keyin savdolar 700 foizga oshib, 139 million dollarni tashkil etgan.
1980-yilda Apple Computer birjaga chiqadi va uning bozor qiymati birinchi savdo kunining oxiriga kelib 1,2 milliard dollarni tashkil etadi. Shundan keyin Jobs Apple‘ga sarmoya kiritgan, Pepsi-Cola kompaniyasining marketing bo'yicha mutaxassisi Jon Skalliga bosh direktor lavozimini egallash iltimosi bilan murojaat qiladi.
Stiv Jobsning Apple’dan ketishi va qaytishi
1984-yilda Apple Macintosh kompyuterini chiqardi. Biroq, Apple’ga IBM’dan o‘zib ketishga imkon bergan savdolar hajmi o‘sishi va yuqori unumdorlikka qaramay, Macintosh hali ham o'sha vaqtda keng tarqalgan qurilmalar bilan mos kelmasdi.
Vaqt o‘tib, Skalli Jobs Apple kompaniyasiga zarar yetkazmoqda deb hisoblay boshlagan va kompaniya rahbarlari sekin-asta Jobsning xizmatlaridan voz kechishni boshlashgan. Bu 1985-yilda Jobsning Apple‘ni tark etishiga olib keldi. Jobs Apple’dan ketgandan keyin NeXT, Inc. deb nomlangan, qurilmaviy va dasturiy ta'minot ishlab chiqaruvchi kompaniyaga asos soldi. Kompaniyaning o‘zining operatsion tizimini sotishga urinishlari muvaffaqiyatsiz kechgan va oxir-oqibat Apple 1996-yilda NeXT, Inc.’ni 429 million dollarga sotib olgan.
1997-yilda Jobs Apple bosh direktori lavozimiga qaytadi. Jobs 1970-yillarda Apple’ga yuqorilashga yordam berganidek, 1990-yillarda ham kompaniyani “qayta tiriltirgan”.
Yangi boshqaruv jamoasi, aksiyalarga opsionlar va yiliga 1 dollarlik maosh bilan Jobs Apple’ni yana kerakli yo‘lga qaytara oladi. Jobsning yangi mahsulotlari (masalan, iMac), samarali marketing kampaniyalari va zamonaviy dizayn yana iste'molchilar e'tiborini tortadi.
Stiv Jobsning o'limi
2003-yilda Jobsda oshqozonosti bezi saratonining kam uchrovchi, ammo jarrohlik yo‘li bilan davolash mumkin bo‘lgan turi – neyroendokrin o'sma aniqlanadi. Jobs darhol jarrohlik stoliga yotish o‘rniga, o‘zining vegetarian dietasini o'zgartirishga qaror qiladi va Sharq tabobati davolash usullarini sinab ko'radi.
Jobs 9 oy davomida operatsiyani kechiktirib, Apple direktorlar kengashining asabiylashishiga sabab bo‘ladi. Kompaniya rahbarlari Apple bosh direktori kasalligi ma'lum bo'lsa, aksiyadorlar ulardan aksiyalarni tortib olishlaridan xavfsirashgan. Ammo oxir-oqibat, Jobs 2004-yilda operatsiyaga rozi bo'ladi va o'simtani oldirib tashlaydi.
2009-yil boshida Jobs vazn yo'qotgani haqida xabarlar paydo bo'ladi, ba'zilar uning sog'lig'i bilan bog'liq muammolar yana qaytganini taxmin qilishadi. Tadbirkorga jigar ko‘chirib o‘tkaziladi, biroq u vazn yo‘qotishda davom etadi. O'sha yili Jobs kompaniyani deyarli boshqarmay qo‘yadi va bu ishni Tim Kukka topshiradi.
2011-yil yanvar oyida Jobs kasallik ta'tiliga chiqayotganini e'lon qiladi. Avgust oyida u Kukni rasman bosh direktor etib tayinlab, Apple bosh direktori lavozimini tark etadi. Stiv Jobs 2011-yil 5-oktabrda Palo-Alto shahrida saraton kasalligi bilan o‘n yillik kurashdan so‘ng vafot etadi. U o‘shanda 56 yoshda bo‘lgan.
Uning shifoxona to‘shagida qoldirgan so'nggi so‘zlari quyidagicha va ular qalbning eng nozik torlarini titratadi: “Men biznes olamida muvaffaqiyat cho'qqisini zabt etdim. Ko'pchilik mening hayotimni muvaffaqiyat timsoli deb o'ylaydi. Lekin tan olaman, ishdan tashqari menda ko'p quvonch yo'q. Umuman olganda, boylik men ko‘nikib qolgan hayot haqiqati... Hayotda bundan ham muhimroq narsalar bor. Balki kimdir uchun bu munosabatlar, boshqalar uchun san'at yoki bolalik orzulari... Pulga ega bo'lsangiz, sizni mashinada olib yuradigan, uyingizda yoki ishxonangizda yumushlarni bajaradigan bir talay odamlarni yollay olasiz. Lekin hech kim sizning kasalingizni o'z zimmasiga olmaydi... Sizning chinakam xazinangiz oilaga, yoringizga, yaqinlaringizga, do'stlaringizga bo'lgan muhabbatdir... O'zingizni ehtiyot qiling. Boshqalarga g'amxo'r bo‘ling."

Главный по смартфонам: как Стив Джобс основал Apple
Стив Джобс основал Apple вместе со Стивом Возняком. Под руководством Джобса компания впервые разработала поистине революционные технологии, включая iPhone и iPad.
Стивен Джобс был выдающимся предпринимателем и маркетологом, который привел Apple к мировой славе и сделал одной из самых быстрорастущих компаний в мире. Но как ему это удалось?
Стив Джобс был усыновлен
Джобс родился в семье двух аспирантов Висконсинского университета - американки Джоан Шибл и сирийца Абдульфаттаха «Джона» Джандали. Отец Джобса работал профессором политологии, а мать логопедом. После рождения Стивена его родители не дали ему имя и отдали в детский дом.
Вскоре после того, как Джобса отдали на усыновление, его биологические родители женились и родили еще одного ребенка, Мону Симпсон. Только когда Джобсу исполнилось 27 лет, он смог получить информацию о своих биологических родителях. В младенчестве Джобс был усыновлен Кларой и Полом Джобсами и назван Стивеном Полом Джобсом.
Как учился Стив Джобс?
Джобс был шутником в начальной школе из-за того, что на уроках ему было скучно. Несмотря на это, мальчик хорошо сдавал все экзамены и из школы его не выгнали. После окончания средней школы Джобс поступил в Рид-колледж в Портленде, штат Орегон. Не найдя себя, он бросил колледж через шесть месяцев и провел следующие 18 месяцев, посещая только определенные занятия по творчеству.
В колледже Джобс познакомился со Стивом Возняком, который в будущем помог ему основать Apple. Возняк после окончания колледжа поступил в Калифорнийский университет в Беркли. «Мы оба любили электронику и в то время увлекались цифровыми чипами, — сказал Возняк. - Очень немногие люди, особенно в то время, имели хоть какое-то представление о том, что такое чипы, как они работают и на что способны. Я проектировал много компьютеров, поэтому намного опережал его в электронике и компьютерном дизайне, но у нас все еще были общие интересы. У нас обоих было довольно независимое отношение к тому, что происходит в мире».
Apple Computers
В 1976 году, когда Джобсу был всего 21 год, они с Возняком основали компанию Apple Computer в семейном гараже Джобса. Они финансировали свои работы деньгами, оставшимися после продажи автобуса Volkswagen Джобса и научного калькулятора Возняка. Джобсу и Возняку приписывают революцию в компьютерной индустрии вместе с Apple, ведь именно они смогли создать инновационную технологию и сделать машины меньше, дешевле, интуитивно понятнее и доступнее для повседневных потребителей.
Возняк задумал серию удобных персональных компьютеров, а Джобс отвечал за маркетинг. В самом начале Apple продавала компьютеры по 666,66 доллара за штуку, благодаря чему модель Apple I принесла корпорации около 774 000 долларов. Через три года после выпуска второй модели Apple, Apple II, продажи компании выросли на 700 процентов и составили 139 миллионов долларов.
В 1980 году Apple Computer стала публичной компанией, рыночная стоимость которой к концу первого дня торгов составила 1,2 миллиарда долларов. Джобс обратился к эксперту по маркетингу Джону Скалли из Pepsi-Cola, который инвестировал в компанию, с просьбой взять на себя роль генерального директора Apple.
Уход и возвращение Стива Джобса
В 1984 году Apple выпустила Macintosh. Но, несмотря на рост продаж и высокую производительность, которая позволила Apple обойти IBM, Macintosh все еще не был совместим с распространенными в те времена устройствами.
Скалли считал, что Джобс вредит Apple, и руководители компании начали постепенно отказываться от его услуг. Это привело к тому, что в 1985 году Стив Джобс покинул Apple. После ухода из Apple в 1985 году Джобс основал новое предприятие по производству аппаратного и программного обеспечения под названием NeXT, Inc. Компания безуспешно пыталась продать свою специализированную операционную систему, но в конце концов Apple купила компанию в 1996 году за 429 миллионов долларов.
В 1997 году Джобс вернулся на пост генерального директора Apple. Точно так же, как Джобс помог Apple взлететь в 1970-х годах, ему приписывают возрождение компании в 1990-х.
С новой управленческой командой, опционами на акции и годовой зарплатой в 1 доллар в год Джобс вернул Apple в нужное русло. Новые продукты Джобса (например, iMac), эффективные маркетинговые кампании и стильный дизайн снова привлекли внимание потребителей.
Cмерть Стива Джобса
В 2003 году Джобс обнаружил у себя нейроэндокринную опухоль — редкую, но операбельную форму рака поджелудочной железы. Вместо того чтобы немедленно лечь на операционный стол, Джобс решил изменить свою вегетарианскую диету, одновременно пробуя восточные варианты лечения.
В течение девяти месяцев Джобс откладывал операцию, заставляя совет директоров Apple нервничать. Руководители опасались, что акционеры отберут у них акции, если станет известно, что их генеральный директор болен. Но в конце концов в 2004 году Джобс согласился на операцию и удалил опухоль.
В начале 2009 года появились сообщения о потере веса Джобсом, некоторые предсказывали, что его проблемы со здоровьем вернулись. Бизнесмену провели пересадку печени, но он продолжал терять вес. В этом же году Джобс, фактически, перестал управлять компанией, передав это дело Тиму Куку.
В январе 2011 года Джобс объявил, что уходит в отпуск по болезни. В августе он ушел с поста генерального директора Apple, официально назначив Кука генеральным директором. Стив Джобс умер в Пало-Альто 5 октября 2011 года после почти десятилетней борьбы с раком. Ему было 56 лет.
Его последнее послание, которое он оставил в больничной палате задевает самые тонкие струны души: “Мне удалось достичь вершины успеха в мире бизнеса. Многие считают, что моя жизнь — это олицетворение успеха. Но признаюсь, помимо работы у меня не так много радостей. И вообще, богатство — это только факт жизни, к которому я просто привык... В жизни есть куда более важные вещи. Возможно, для кого-то это отношения, для других — искусство или детские мечты… Имея деньги, вы можете нанять кучу людей, которые будут возить вас, делать что-то по дому или работе. Но никто не возьмет ваши болезни на себя... Ваше сокровище — это любовь к семье, возлюбленному, близким, друзьям… Берегите себя. Заботьтесь о других».