Hisoblashlarga ko‘ra, mamlakatda dunyodagi jami millionerlarning 4,8 foizi yashaydi. Reytingda yetakchilikni hamon AQSH egallab turibdi - mamlakatda jami millionerlarning 38,2 foizi (22,7 million kishi) yashaydi. 2-o‘rinni 6,23 million millioner (10,5%) bilan Xitoy egallamoqda.
E’tiborlisi, Fransiya ilk bor yetakchi uchlikdan joy oldi. U bu borada Yaponiya, Germaniya va Britaniyani ortda qoldirdi. AFP axborot agentligiga ko‘ra, ushbu davlatlarda 2022-yil natijalariga ko‘ra millionerlar soni sezilarli kamaygani Fransiyaning bunday muvaffaqiyatga erishishiga sabab bo‘lgan. Ayni vaqtda millionerlar soni Yaponiyada 466 ming, Britaniyada 439 ming, Germaniyada 253 mingga kamaygan. Bu orada Fransiyada millionerlar soni 25 kishiga ko‘paygan.

Во Франции проживает свыше 2,8 миллиона человек с состоянием более миллиона долларов, пишет местные журналисты, ссылаясь на данные швейцарского банка UBS.
Согласно подсчетам, в стране проживает 4,8% от общего числа миллионеров. Лидерство в рейтинге удерживают Соединенные Штаты – 38,2% миллионеров (22,7 миллиона человек). Вторая строчка у Китая – 10,5% (6,23 миллиона человек).
Примечательно, что Франция впервые разместилась на третьей позиции. Она опередила Японию, Германию и Британию. Как отмечает агентство AFP, такой успех стал возможен в связи с тем, что в перечисленных государствах по итогам 2022 года существенно сократилось число миллионеров. В Японии оно снизилось на 466 тысячи, в Британии – на 439 тысячи, в Германии – на 253 тысячи. Между тем Франции удалось увеличить число миллионеров на 25 человек.
Количество людей в мире, состояние которых превышает миллион долларов, в 2022-м снизилось на 3,5 миллиона. По словам аналитиков, подобная ситуация наблюдается впервые с 2008 года.