Burger King o‘z reklamalarda burgerni aslidagidan katta qilib ko‘rsatganlikda ayblandi
AQSHning Burger King ovqatlanish tarmog‘i mijozlarni aldaganlikda ayblanmoqda. Mayami okrug sudi kompaniyani o‘z burgerlari hajmini aslidagidan katta qilib ko‘rsatganlikda ayblayotgan bir necha kishining jamoaviy da’vosini qanoatlantirdi.
Da’vodan ma’lum bo‘lishicha, tarmoqning taomnomasidagi suratlarda gamburgerlar mazaliroq va aslidagidan deyarli 30 foizga, kotletlari esa 2 baravar kattaroq tasvirlangan. Bu esa haqiqatda ancha kichik gamburgerlarni olgan mijozlarni ranjitgan.
Arzchilarning aytishicha, ular aslida o‘zlarini nima kutayotganini bilganlarida, bunday mahsulotlarga pul sarflamagan bo‘lardilar. Arznomani imzolagan besh iste’molchining har biri ko‘rilgan zararni 5 million dollarga baholagan.
Burger King‘ning o‘zi bu ayblovlarni yolg‘on deb atagan va burgerlarni xuddi suratdagidek qilishga majburmasligini aytgan. Biroq sud bahsni hakamlar hay’ati hal qilishi haqida qaror chiqargan.
Ushbu da’vo bo‘yicha sud majlisi qachonga belgilangani hali e’lon qilinmagan va tomonlar u boshlanmasdanoq kelishuvga erishishlari mumkin.
Avval ham shunga o‘xshash da’volar McDonald's, Wendy's va Taco Bell tarmoqlariga nisbatan ilgari surilgan. Ayni paytda bu kompaniyalarga nisbatan Nyu-York federal sudida taftishlar olib borilmoqda. Bu holatlarda ham arzchilarning har biri 5 million dollardan tovon puli talab qilmoqda.

Сеть ресторанов быстрого питания Burger King будут судить за обман клиентов. Окружной суд Майами поддержал коллективный иск посетителей сети, обвинивших компанию в преувеличении размера бургеров.
Как следует из иска, на фото в меню гамбургеры выглядят сочнее и на треть больше, чем в реальности, а котлеты в них кажутся в два раза больше, чем те, которые потребители получают при заказе.
Свой ущерб каждый из пяти потребителей, подписавших иск, оценил в 5 миллионов долларов, обосновав это тем, что не стали бы тратить деньги, если бы знали, что их ждет.
Представители Burger King заявили, что не обязаны делать бургеры полностью соответствующими картинке.
Дата слушания пока не объявлена и стороны могут прийти к соглашению еще до его начала.
Аналогичные иски ранее также были поданы в отношении сетей быстрого питания McDonald’s, Wendy’s и Taco Bell. Сейчас по ним идут разбирательства в федеральном суде в Нью-Йорке. По каждому из исков истцы запрашивают от 5 миллионов долларов компенсации.