2023 yil 29-oktabrdan Britaniyaning British Airways aviakompaniyasi 16 yillik tanaffusdan so‘ng Londonning eng yirik Xitrou aeroportidan Rigaga parvozlarni yana yo‘lga qo‘yadi. Aviakompaniya Latviya poytaxtiga 1997-yildan 2007-yilgacha parvozlar bajargan, biroq keyin ularni daromad keltirmagani sababli to‘xtatgan.
Parvozlar haftada uch marta - seshanba, payshanba va yakshanba kunlari amalga oshiriladi. Bunday jadval Xitrou aeroportida British Airways'ning boshqa reyslariga minish sonini oshirish imkonini beradi.
Riga-London yo‘nalishi bo‘yicha chiptalar narxi yig‘imlarni hisobga olgan holda bir tomonga 36 yevrodan boshlanadi. Tejamkor Economy Basic tarifida faqat qo‘l yukini olish mumkin bo‘ladi.
Parvozlar o‘rta masofalarga mo‘ljallangan Airbus A320 va A321 samolyotlarida amalga oshiriladi. Ushbu samolyotlar mos ravishda 180 va 220 yo‘lovchini tashishga mo‘ljallangan.
Aviakompaniyaning yangi reyslari Amerika va Latviya o‘rtasidagi aloqani mustahkamlaydi. Yo‘lovchilar sayohat qilish uchun ko‘proq imkoniyatlarga ega bo‘ladi va raqobatning kuchayishi chiptalar narxini pasaytirishga yordam beradi. Britaniya kompaniyasi Latviyaga qaytib kelgach, Rigadan Londonning barcha yirik aeroportlariga uchish mumkin bo‘ladi.
“Biz ko‘p yillik muzokaralardan so‘ng British Airways Rigaga qaytganidan xursandmiz. Rigadan Xitrou aeroportiga parvozlar juda kutilmoqda va katta talabga ega bo‘ladi. Ular yo‘lovchilarimizga sayohatlar qilishga yangi imkoniyatlarni taqdim etadi”, deb aytgan Riga aeroporti boshqaruvi raisi Layla Odina.

Британская авиакомпания возвращается в страну, куда не летала 16 лет
С 29 октября British Airways возвращает полеты из крупнейшего аэропорта Лондона Хитроу в Ригу после 16-летнего перерыва. Авиаперевозчик совершал полеты в Латвию с 1997 по 2007 года, но потом приостановило рейсы связи тем, что они не приносили прибыль.
Полеты будут осуществляться трижды в неделю – по вторникам, четвергам и воскресеньям. Расписание допустит увеличение стыковок на другие рейсы British Airways в аэропорту Хитроу.
Цена билетов по маршруту Рига-Лондон стартует от €36 в одну сторону с учетом сборов. По тарифу Economy Basic с собой можно взять только ручную кладь.
Рейсы будут осуществляться на среднемагистральных самолетах Airbus A320 и A321. Они рассчитаны на перевозку 180 и 220 пассажиров соответственно.
Рейсы авиакомпании усилят сообщение между Америкой и Латвией. У пассажиров появится больше возможностей для путешествий, а усиление конкуренции поможет снизить цену на маршруты. После возвращения British Airways в Латвию из Риги можно долететь во все главные аэропорты Лондона.
«Мы рады, что после многолетних переговоров British Airways возвращается в Ригу. Рейсы из Риги в аэропорт Хитроу очень ожидаемы и будут иметь большой спрос. Они дают нашим пассажирам новые возможности для путешествий», — заявила глава правления рижского аэропорта Лайла Одина.
Городской совет Риги рассчитывает, что новые рейсы British Airways увеличит количество британских туристов, инвесторов и организаторов форумов в Латвии.