Amerikalik milliarder, Microsoft bosh direktori Bill Geytsning aytishicha, avvallari uning ish jadvali juda tig‘iz bo‘lgan – unda bir daqiqa ham bo‘sh vaqt bo‘lmagan. Geyts hattoki tungi soat 2 da ham xodimlarini bezovta qilishi mumkin edi.
Biroq biznesmen boshqa bir amerikalik milliarder, Berkshire Hathaway bosh direktori Uorren Baffetning shaxsiy kundaligini ko‘rgandan keyin o‘ziga va xodimlariga biroz yengillik berishni o‘rgandi.
“Menda har bir daqiqa rejalashtirilgan edi va men buni nimadir qilishning yagona yo‘li deb hisoblardim. Uorren menga o‘z taqvimini ko‘rsatganini eslayman ... Unda hech narsa rejalashtirilmagan bo‘sh kunlar bor edi”, deb eslaydi Geyts intervyularidan birida.
Baffetning ish jadvali Geytsga muhim saboq berdi: “Siz o‘z vaqtingizni nazorat qilasiz... Ish jadvalingizning har bir daqiqasini band qilishingiz sizning jiddiyligingizdan dalolat bermaydi”.
“Men deyarli istagan narsamni sotib olishim mumkin, lekin vaqtni sotib ololmayman", deb aytgan o‘shanda Baffet Geytsga.
Baffetning mohiyatan “ko‘proq emas, balki aqlliroq ishlang” tamoyiliga asoslangan ushbu usuli aslida fan tomonidan ham qo‘llab-quvvatlanadi. 2014-yilda Stenford universitetida o‘tkazilgan tadqiqot natijalari shuni ko‘rsatdiki, xodimlar haftasiga 50 soatdan ortiq ishlaganda ularning samaradorligi keskin pasayib ketadi.
Tadqiqotga ko‘ra, haftasiga 70 soatgacha ishlaydigan odamlar noutbukda 55 soat ishlaydiganlar bilan bir xil hajmdagi ishni bajaradi.
Geyts Shimoliy Arizona universitetida so‘zlagan nutqida unga ish va shaxsiy hayot o‘rtasida muvozanatni topish uchun yillar kerak bo‘lganini aytgan.
“Sizning yoshda men ta’tillarga ishonmasdim. Men dam olish kunlariga ishonmasdim. Men bilan ishlagan odamlarning tanaffus olishi kerakligini o‘ylamasdim”, degan milliarder o‘z nutqida.
“Bu saboqni o‘rganish uchun mendek uzoq vaqt kutmang. O‘z munosabatlaringizni rivojlantirish, muvaffaqiyatlaringizni nishonlash va yo‘qotishlardan so‘ng oyoqqa turishga shoshilmang. Sizga kerak bo‘lganda tanaffus oling. Atrofingizdagi odamlar yengillikka ehtiyoj sezganda, ular bilan qattiqqo‘l bo‘lmang”, deb qo‘shimcha qilgan Geyts.

Билл Гейтс рассказал как Уоррен Баффет научил его ценить свободное время
У американского миллиардера Билла Гейтса, генерального директора Microsoft, был плотный график — он даже отправлял запросы сотрудникам в 2 часа ночи.
Только когда он увидел личный ежедневник генерального директора Berkshire Hathaway Уоррена Баффета, научился давать себе и своим работникам некоторую слабину.
«У меня была упакована каждая минута, и я думал, что это единственный способ что-то делать, Я помню, как Уоррен показывал мне свой календарь… в нём были дни, когда ничего нет», — рассказал Гейтс в одном из своих интервью.
Более скудный график Баффета преподал Гейтсу важный урок: «Вы контролируете свое время… То, что вы заполняете каждую минуту своего графика, не показатель вашей серьезности».
«В принципе, я могу купить все, что захочу, но я не могу купить время», — сказал Баффет тогда Гейтсу.
Метод Баффета, который, по сути, заключается в том, чтобы «работать умнее, а не усерднее», на самом деле поддерживается наукой. Как показало исследование Стэнфордского университета, проведенное в 2014 году, работоспособность работников резко снижается, когда они работают более 50 часов в неделю,
Исследование показало, что люди, которые работают до 70 часов в неделю, выполняют столько же работы, сколько и те, кто сидит за ноутбуком по 55 часов.
Гейтсу потребовались годы, чтобы найти здоровый баланс между работой и личной жизнью, сказал он в недавней речи на церемонии вручения дипломов в Университете Северной Аризоны.
«Когда я был в вашем возрасте, я не верил в отпуск. Я не верил в выходные. Я не верил, что люди, с которыми я работал, должны отдыхать», — сказал Гейтс.
«Не ждите так долго, как я, чтобы усвоить этот урок», — добавил он. «Не торопитесь, чтобы развивать ваши отношения, праздновать свои успехи и восстанавливаться после потерь. Делайте перерыв, когда вам это нужно. Будьте полегче с окружающими вас людьми, когда они в этом нуждаются».