Xitoyning muammoli qurilish kompaniyasi Evergrande Group aksiyalari narxi Gonkong fond birjasidagi savdolarda 23 foizga tushib ketdi. Ommaviy axborot vositalari tomonidan kompaniyaning o‘z qarzlarini restrukturizatsiya qilish bo‘yicha yig‘ilishni keyinga qoldirish haqidagi bayonoti buning sababi sifatida ko‘rilmoqda. Kompaniya, shuningdek, o‘zining Hengda Real Estate bo‘linmasiga qarshi tergov borayotgani sababli qarzini restrukturizatsiya qilish uchun hali yangi obligatsiyalar chiqara olmasligini aytgan.
Bu Evergrande aksiyalarining sentabr oyida ketma-ket ikkinchi pasayishidir. O‘tgan haftada kompaniyaning bir necha xodimi politsiya tomonidan hibsga olingani haqidagi xabardan so‘ng aksiyalar 25 foizga qadrsizlashgan. Kompaniyaning xususiy kapitalni boshqarish bo‘limi rahbari Du Lyan va yana bir necha kishi hibsga olingan. Politsiya ayblovlarning mazmunini oshkor qilmagan, hibsga olinganlarning aniq soni ham ochiqlanmagan.
Kompaniya atrofidagi inqiroz 2021-yildan beri davom etmoqda. O‘shanda xoldingning jiddiy moliyaviy muammolari haqida ma’lum bo‘lgan. Kompaniyaning qarzi 328 milliard dollarga yetgan. 2022-yilda Evergrande o‘zining qarz majburiyatlari bo‘yicha texnik defoltni boshdan kechirgan va kompaniyani restrukturizatsiya qilish jarayoni hali ham davom etmoqda.

Котировки проблемной китайской строительной компании Evergrande Group упали в цене на 23% на торгах Гонконгской фондовой биржи. Причинами СМИ считают заявление самой компании о переносе собрания по реструктуризации своей задолженности. Кроме того, компания сообщила, что из-за расследования против ее подразделения Hengda Real Estate она пока не может выпускать новые облигации для реструктуризации своего долга.
Это уже второе подряд падение акций Evergrande в текущем месяце. На прошлой неделе котировки опустились на 25% после новостей о задержании полицией нескольких сотрудников компании. Были задержаны глава подразделения Evergrande по управлению частным капиталом Ду Лян и еще несколько человек. Суть обвинений полиция не раскрывает, не указывается также точное число задержанных.
Кризис вокруг компании продолжается с 2021 года. Тогда стало известно о серьезных финансовых проблемах холдинга. Задолженность компании достигает 328 млрд долларов. В прошлом году Evergrande пережила технический дефолт по своим долговым обязательствам, и процесс реструктуризации компании продолжается до сих пор.