O‘z biznesini noldan boshlagan muvaffaqiyatli ishbilarmonlarga 10 ta misol
Agar biznesingizni boshlash uchun yetarlicha mablag‘ingiz bo‘lmasa, aslo tushkunlikka tushmang: ko‘plab muvaffaqiyatli odamlarda ham u bo‘lmagan. Bugungi kunda millionlab odamlar havas qiladigan odamlar ham muvaffaqiyatsizliklar va yo‘qotishlarni, ishsizlik va pulsizlik davrlarini boshdan kechirganlar. Quyida o‘z biznesini noldan boshlagan muvaffaqiyatli ishbilarmonlar haqida sizni ilhomlantiruvchi 10 ta misol keltirilgan.
Genri Ford
Afsonaviy Ford Motor Company asoschisi Genri Ford irlandiyalik muhojirlar oilasida tug‘ilgan. U tabiatan zukko va texnikaga ishtiyoqi bo‘lmaganida ota-bobolari kabi dehqonchilik bilan shug‘ullangan bo‘lishi mumkin edi. Biroq u boshqa yo‘ldan ketib, Detroytdagi uylarni elektr bilan ta’minlaydigan Tomas Edison kompaniyasida muhandis-mexanikdan 161 ta patent egasi, “o‘ziyurar benzinli arava” ixtirochisi va dunyoda birinchi bo‘lib ishlab chiqarishda konveyer usulini yo‘lga qo‘ygan insongacha bo‘lgan yo‘lni bosib o‘tgan.
Stiv Jobs
Apple kompaniyasi va Pixar kinostudiyasi asoschilaridan biri bo‘lgan Stiv Jobs nufuzli kollejdan birinchi semestrdayoq haydalgan. Kompyuter dahosi o‘z faoliyatini garajda kompyuter platalarini yig‘ish va ularni yaqin atrofdagi do‘konlarga o‘tkazishdan boshlagan. Uning bu qo‘lbola qurilmalari tarixda o‘z rolini o‘ynab, bir necha o‘n yillardan keyin butun dunyo iPhone, iPad va Mac kabi qurilmalardan hayratlanadi, deb kim ham o‘ylagan?
Soichiro Xonda
Yapon mototexnikasining eng yaxshi modellari uning nomi bilan ataladigan Soichiro Xonda o‘z biznesini bir necha bor yo‘q joydan boshlashiga to‘g‘ri kelgan. Qishloqlik qashshoq temirchining oilasida tug‘ilgan Xonda, maktabni tugatgandan keyin 6 yil avtomobillarni ta’mirlash ustaxonasida shogird bo‘lib ishlagan va o‘z biznesini yo‘lga qo‘yish uchun pul yiqqan. Mexaniklik iste’dodi oxir-oqibat unga o‘z kompaniyasiga asos solishida, bir nechta ixtirolarni patentlashida va o‘zi ishlab chiqargan ehtiyot qismlarni Toyota kompaniyasiga yetkazib berishida yordam bergan.
Biroq, urush vaqtida bombardimonlar Xonda biznesiga katta zarar yetkazgan, 1945-yilda yuz bergan zilzila esa uning fabrikasini vayronaga aylantirgan. Shunga qaramay, Soichiro taslim bo‘lmadi va velosipedlarni shunchaki motorlar bilan jihozlab, birinchi mopedlarini yig‘ishni, 1948-yilda esa motosikl ishlab chiqarishni boshladi. Mehnatkash yaponning tirishqoqligi munosib taqdirlandi: hozirda Xonda kompaniyasi texnikasi butun dunyoda sotiladi. Kompaniya asoschisining boyligi esa umrining oxiriga kelib millionlarni tashkil etgan.
Rey Krok
Rey Krok McDonald's tarmog‘ini Kaliforniyadagi San-Bernardino shahridan ancha olislarga chiqib, butun dunyoga mashhur bo‘lishiga sababchi odamdir. Ovqatlanish shoxobchalari uchun stakan va mikser sotish bilan shug‘ullangan sotuvchini 52 yoshiga qadar muvaffaqiyatli deb atab bo‘lmasdi. Biroq, aynan Reyga aka-uka Mak va Dik Makdonaldsdan McDonald's franshizasini, keyinroq esa savdo belgisiga bo‘lgan huquqlarni sotib olish g‘oyasi kelgan. Buning uchun u uy-joyini garovga qo‘yib, bankdan kredit olgan. Rey Krok Antarktidadan boshqa barcha qit’alarda franshiza sotgan va 600 million dollar ishlab olishga muvaffaq bo‘lgan.
Jorj Soros
Asl ismi Dord Shorosh bo‘lgan Jorj Soros eng muvaffaqiyatli moliyachilardan biri hisoblanadi. Fashistlar bosqinidan omon qolishga muvaffaq bo‘lgan vengriyalik yahudiy Soros urushdan keyin dastlab Londonga ko‘chib o‘tgan. Yosh Soros u yerda London iqtisodiyot maktabida tahsil oladi va bir vaqtning o‘zida ofitsiant bo‘lib ishlaydi. U maktabni muvaffaqiyatli tamomlaganiga qaramay, uzoq vaqt davomida moliya sohasida ish topa olmaydi va sotuvchi bo‘lib ishlashiga to‘g‘ri keladi.
Sorosning AQSHga emigratsiya qilishi va Uoll-stritga kirishi hayotini tubdan o‘zgartirib yuboradi. Bir qator muvaffaqiyatlar va omadsizliklarni boshdan kechirgan Soros oxir-oqibat milliarder, xayriyachi, yirik broker va moliyaviy nazariyotchiga aylanadi.
Ursula Berns
Xerox kompaniyasining afroamerikalik bosh direktori Ursula Berns Manxettenning nochor qismida dunyoga kelgan. Onasi uni yolg‘iz o‘zi tarbiyalagan va qizining o‘qishi uchun bazo‘r pul topgan. Ursula katolik maktabni tugatgach, Nyu-York politexnika institutiga o‘qishga kirib, muhandis-mexanik mutaxassisligini olishga muvaffaq bo‘ladi.
Xerox kompaniyasiga stajor sifatida ishga kelgan Ursula vise-prezident, keyinroq esa kompaniya rahbari darajasiga ko‘tarila oldi. Ursula Berns o‘zgara olish qobiliyatini muvaffaqiyatining sirlaridan biri deb ataydi.
Maks Levchin
Maksimilian (Maks) Levchin dunyodagi mashhur to‘lov tizimlaridan biri – PayPal'ni yaratgan inson hisoblanadi. Sobiq ittifoq parchalanganidan keyin asli kiyevlik bo‘lgan Levchin Chikagoga emigratsiya qiladi. U Illinoys universitetini tamomlaydi va chinakam “dono” to‘lov tizimini ishga tushirishdan oldin uch marta startaplarda muvaffaqiyatsizlikka uchraydi. PayPal'ni sotish Maks Levchinni millionerga aylantiradi.
Ingvar Kamprad
IKEA asoschisi Ingvar Kamprad Shvetsiyaning kichik shaharchasida tug‘ilgan va dunyoning eng boy odamlaridan biri sifatida shuhrat qozonish uchun o‘zining uddaburonligidan bo‘lak boshqa hech qanday shart-sharoitga ega bo‘lmagan. U maktab davridayoq gugurt sotish orqali pul ishlashga harakat qilgan va 17 yoshida pul yig‘ib hamda yetmaganini otasidan olib, IKEA nomli kompaniyaga asos solgan.
Dastlab, IKEA mijozlarga sharikli ruchka kabi har xil mayda narsalarni taklif qiladi, ammo vaqt o‘tishi bilan Ingvarning ixtirochiligi tufayli kompaniya aqlbovar qilmas o‘lchamlarga yetadi va o‘z asoschisini dunyodagi eng boy odamlardan biriga aylantiradi.
Garland Devid Sanders
Kentucky Fried Chicken (KFC) tamaddixonalar tarmog‘iga asos solgan va Polkovnik Sanders laqabi bilan mashhur bo‘lgan Garland Devid Sanders hech qachon o‘rta maktabni tugatmagan va ancha keksayib qolganidagina restoratorga aylangan. Bungacha u fermer, o‘t o‘chiruvchi, sug‘urta agenti va yoqilg‘i quyish shoxobchasi egasi bo‘lishga ulgurgan. Aynan AYOQSHda u do‘stlari va mijozlarni o‘zi tayyorlagan taomlar bilan mehmon qilgan.
Polkovnik Sanders franchayzilardan yuzdan ortiq rad javobini eshitganiga qaramay, oxiri o‘z maqsadiga erishadi: KFC o‘zining maxsus quymoqda pishirilgan noyob tovuqlari bilan “MakDonalds”dan keyin dunyoda ikkinchi eng keng tarqalgan tamaddixonalar tarmog‘iga aylandi.
Yan Kum
Mashhur WhatsApp messenjeri yaratuvchisi Yan Kum o‘z vaqtida muhojir hayotining barcha qiyinchiliklarini o‘z boshidan o‘tkazgan. Uning onasi Yan bilan birga 1992-yilda Ukrainadan AQSHga jo‘nab ketgach, o‘zga yurtda dastlab enaga bo‘lib ishlagan. Yan ham ishdan qochmagan va supermarketda pol yuvgan. Shu bilan bir vaqtda u juda ko‘p o‘qigan, kompyuter adabiyotiga qiziqqan. San-Xose universitetidagi o‘qishini oxirigacha yakunlamay, w00w00 xakerlar klubiga qo‘shilgan va keyinroq Yahoo‘ga ishga joylashgan.
2009-yilda Yan Brayan Ekton bilan birgalikda smartfonlar uchun WhatsApp messenjerini yaratadi va keyinroq uni Facebook asoschisi Mark Sukerbergga aqlbovar qilmas narxga - 19 milliard dollarga sotadi.

Если у вас нет значимого капитала для старта своего бизнеса - не расстраивайтесь: у многих успешных людей тоже его не было. Те, кому сегодня завидуют миллионы, переживали неудачи и банкротства, периоды безработицы и безденежья. Предлагаем вашему вниманию 10 вдохновляющих историй об успешных бизнесменах, которые начинали с нуля.
Генри Форд
Генри Форд, основатель легендарной Ford Motor Company, родился в семье ирландских эмигрантов и мог бы продолжить фермерскую династию, если бы не его природная изобретательность и тяга к технике. Он прошёл путь от инженера-механика в компании Томаса Эдисона, поставляющей электричество в дома Детройта, до обладателя 161-го патента, изобретателя собственной модели "самоходной бензиновой телеги" и человека, впервые в мире задействовавшего принцип конвейерной сборки на производстве.
Стив Джобс
Стив Джобс, один из отцов-основателей Apple и киностудии Pixar, был отчислен из престижного колледжа после первого же семестра. А зарю своей карьеры компьютерный гений посвятил пайке компьютерных плат в гараже и попыткам сдать их на реализацию в ближайшие магазины. Кто бы мог подумать, что эти кустарные поделки сыграют свою роль в истории и через десятки лет мир будет восхищаться iPhone, iPad, и Mac?
Соичиро Хонда
Соичиро Хонда, фамилию которого носят лучшие модели японской мототехники, начинал с нуля не единожды. Рождённый в почти нищей семье сельского кузнеца, он после окончания школы долгих 6 лет работал учеником авторемонтной мастерской и копил деньги, чтобы открыть собственное дело. Талант механика помог ему со временем основать собственную компанию, запатентовать несколько изобретений и поставлять запчасти собственного производства компании "Тойота".
Однако во время войны урон делу Хонды нанесли бомбёжки, а последующее землетрясение 1945-го разрушило его фабрику практически до основания. Соичиро не опустил рук и начал собирать сначала мопеды, попросту оснащая велосипеды моторами, а в 1948 - приступил к производству мотоциклов. Упорство трудолюбивого японца было вознаграждено: сейчас техника Хонда продаётся по всему миру, а благосостояние основателя компании к концу его жизни исчислялось миллионами.
Рэй Крок
Рэй Крок - человек, благодаря которому сеть McDonald's вышла далеко за рамки городка Сан-Бернардино в Калифорнии и стала такой, какой знают её во всём мире. До 52 лет его, пожилого коммивояжёра, торговца стаканчиками и миксерами для точек общепита, нельзя было назвать успешным ни по каким меркам. Однако именно Рэю пришла в голову идея выкупить франшизу у братьев Мака и Дика Макдональдсов, а позднее - и права на торговую марку. Для этого он заложил жильё и взял кредит в банке. Рэй Крок продавал франшизы на всех континентах, кроме разве Антарктиды, и сумел заработать 600 миллионов долларов.
Джордж Сорос
Джордж Сорос, настоящее имя которого Дьордь Шорош, считается одним из успешнейших финансистов. Венгерский еврей, которому удалось пережить фашистскую оккупацию, после войны эмигрировал сначала в Лондон, где учился в Лондонской школе экономики и параллельно подрабатывал официантом. Несмотря на успешное окончание школы, работу в финансовой сфере Соросу долго найти не удавалось. Приходилось довольствоваться местом коммивояжёра.
Многое изменила эмиграция в США и проникновение на Уолл-Стрит. Пережив ряд взлётов и неудач, Джордж Сорос стал тем, кем стал - миллиардером, меценатом, крупным игроком на бирже и финансовым теоретиком.
Урсула Бернс
Урсула Бернс - афроамериканка, занимающая пост генерального директора компании Xerox, родилась в очень неблагополучном квартале Манхэттена. Мать воспитывала её одна и с трудом зарабатывала деньги на образование для дочери. Урсуле удалось, окончив католическую школу, поступить в Нью-Йоркский политехнический институт и приобрести специальность инженера-механика.
Прийдя на работу в Xerox в качестве стажёра, Урсула смогла вырасти до вице-президента, а позднее - до главы компании. Одним из секретов своего успеха Урсула Бернс называет умение меняться.
Макс Левчин
Максимилиан (Макс) Левчин - один из создателей, подаривших миру мега популярную платежную систему PayPal. Киевлянин, эмигрировавший после распада СССР в Чикаго, закончил Иллинойский университет и трижды терпел неудачу со стартапами, прежде чем запустил по-настоящему гениальную систему платежей. Продажа PayPal сделала Макса Левчина миллионером.
Ингвар Кампрад
Ингвар Кампрад, отец-основатель ИКЕА, родился в небольшом шведском местечке и не имел никаких предпосылок к тому, чтобы достичь славы одного из богатейших людей планеты. Кроме, разве, собственной предприимчивости. Ещё в школе он пробовал зарабатывать деньги, продавая спички, а в 17 лет, скопив денег и частично взяв недостающее у отца, открыл фирму с названием ИКЕА.
Сначала ИКЕА предлагала клиентам всякую мелочёвку типа шариковых ручек, но со временем, благодаря изобретательности Ингвара Кампрада, разрослась до невероятных размеров, сделав своего основателя сказочно богатым.
Гарланд Дэвид Сандерс
Гарланд Дэвид Сандерс, более известный под именем Полковника Сандерса, основатель огромной сети закусочных Kentucky Fried Chicken (сокращённо KFC), так и не окончил средней школы, а ресторатором стал в глубоко пенсионном возрасте. До того он был фермером, пожарным, агентом по страхованию и владельцем небольшой заправки, где угощал своей стряпнёй друзей и клиентов.
Полковник Сандерс услышал не одну сотню "нет" от потенциальных франчайзи, но достиг своей цели: KFC с её уникальной курицей в кляре стала второй по распространённости сетью общепита после "МакДональдс".
Ян Кум
Ян Кум, программист, создатель популярнейшего мессенджера WhatsApp, в своё время прочувствовал все тяготы эмигрантской жизни. Его мама уехала в США из Украины в 1992-м вместе с сыном и поначалу подрабатывала няней. Ян тоже не чурался любой работы и мыл полы в супермаркете. Параллельно много читал, интересовался компьютерной литературой. Университет Сан-Хосе он так и не закончил, но зато вступил в хакерский клуб w00w00 и получил работу в Yahoo.
В 2009-м вместе с Брайаном Эктоном Ян придумал бесплатный мессенджер для смартфонов, который позже продал Марку Цукербергу за сумасшедшие 19 миллиардов долларов.