Turar-joy ko‘chmas mulkini ijaraga berish bo‘yicha ko‘plab e’lonlarga qaramay, ijarachilarning ko‘pchiligi qanday qilib kvartirani agentliksiz ijaraga olish haqida o‘y-hayolda bo‘lishadi, chunki rieltorlarning xizmatlari ijaraga olingan binolarning oylik ijara haqining o‘rtacha 50 % tashkil qiladi.
Komissiyani tejash uchun mustaqil ravishda kvartirani vositachilarsiz qanday qilib topish mumkin? Bir necha oydan bir necha yilgacha yashaydigan ideal uy-joyni topish uchun bu masalaga jiddiy qarashingiz va bu jarayonga vaqt ajratishingiz lozim. Buning uchun siz ko‘chmas mulk bazasiga o‘tishingiz mumkin, u yerda siz mulk egalaridan uy-joy bo‘yicha takliflarni mustaqil ravishda tanlab olishingiz mumkin. Platformaning qulay funksionali sizga kvartiraning kvadrat metri, xona va qavatlar soni, bino turi, narxlar diapazoni va interaktiv xaritadan aniq joylashuvini bilish imkoniyatini beradi.
Qanday qilib kvartirani rieltorsiz ijaraga olish mumkin va ijaraga olishdan oldin nimani tekshirish zarur
Rieltorsiz o‘zingiz uchun mos kvartira topdingizmi? Birinchi bo‘lib uy egasidan ko‘chmas mulkga egalik qilish hujjatlarini tekshirish kerak. Pasport tekshirilib va haqiqatdat ham mulk egasi ekanligiga ishonch hosil qiling. Kommunal to‘lovlar bo‘yicha kvitansiyalarni tekshirishni unutmang. Hujjatlar ma’lumotlarini solishtiring, ijara shartnomasini faqat mulk egasi bilan imzolang.
Kvartira ijarasida oldin, siz o‘zingiz uchun qanday uy-joyni kerakligini aniqlashtirib oling. Kvadrat metr, xonalar soni, joylashuvi, ish joyidan, universitetdan, bolalar bog‘chasidan, maktabdan uzoqligidan tashqari, siz quyidagilarni tekshiring:
• uy egasining  ko‘chmas mulkka egalik qilishi bo‘yicha hujjatlarni;
• uyning holatini — ta’mir, kommunikatsiyalarning, mebellarning holati;
• kommunal xizmatlari to‘lovlarini.
Kvartira va mebellarning holatini tekshirish
Har bir ijarachi balki barcha qulayliklari mavjud bo‘lmagan, ammo oddiy yashash uchun kerak minimal sharoitlar mavjud qulay kvartiraga ko‘chib o‘tishni xohlaydi. Ko‘rik o‘tkazayotganda, pardoz holatiga, binolarda yoqimsiz hid bor-yo‘qligiga e’tibor bering, sanuzel jihozlarining ishlashini, kvartira bo‘ylab elektr yoqgich / rozetkalarni e’tibor bering.
Mebelsiz uy-joyga qaraganda mebeli mavjud kvartiraning ijarasi qimmatroq: nima arzonroq va qulayroq bo‘lishini o‘zingiz hal qilasiz — mebel bilan ijaraga olish yoki o‘zingizni mebelingizni olib kelib joylashtirish. Mebel bilan ijaraga olayotganda krovat, stol/stullar, shkaflarning holatini (texnik, gigiyenik) tekshirishni unutmang.
Kommunal xizmatlari to‘lovlarini tekshirish
Yashash joyini ijaraga olayotganda uy egasidan kommunal to‘lovlar — to‘lov kvitansiyalarini tekshiring, qarzlar bor yoki yo‘qligini bilib oling, mulk egasi qaysi to‘lovlarni o‘zi va qaysi to‘lovlarni siz amalga oshirishingiz haqida aniqlab oling.
Agentliksiz kvartirani qanday ijaraga olish mumkin va ijara kvartirasida nima mavjud bo‘lishi kerak?
Yolg‘iz yashovchi ijarachi, yosh er-xotin yoki bolali oila yaxshi yashashi uchun qulay sharoitlar turli xil bo‘ladi. Yolg‘iz yashovchi yoki er-xotin uchun mebel va maishiy texnikaning minimal to‘plami, yaxshi kosmetik ta’mir kabi jihatlar to‘g‘ri keladi. Bolali oila uchun mebel va maishiy texnika to‘plami kengayib, turar joyning ijara narxiga ta’sir qiladi.
Qayerdan va qanday qilib vositachilarsiz kvartirani topish mumkin?
Raqamlashtirishning rivojlanishi e’lonnlarni binolar devorlari, ustunlar va jamoat transporti bekatlariga yopishtirish kabi usullarini butunlayin ikkinchi planga surdi. Gazeta va jurnallarda e’lonlar mavjud bo‘lsa-da, ular ijarachilar orasida uncha talabga ega emas. Hozirda smartfon yoki noutbukda Internet qidiruv tizimlariga, masalan, “Toshkent shahrida mulk egasidan uzoq muddatga vositachilarsiz kvartirani qanday ijaraga olish mumkin” deb yozish orqali o‘nlab e’lonlar havolalarini topishingiz mumkin. Vositachilarsiz ijara, oldi-sotdi bo‘yicha ulkan ko‘chmas mulk bazasini o‘rganib chiqing va siz o‘zingiz uchun ideal variantni topasiz.
E’lonlar saytlari: qanday qilib mulk egasidan kvartirani topish mumkin
Ko‘chmas mulk bozoridagi katta raqobat — ijaraga beriladigan yashash maydonlari bo‘yicha takliflarning ko‘pligi uy-joyning to‘g‘ri bozor qiymatini belgilashga olib keladi. Ko‘chmas mulk bazasidan onlayn izlash qulay, oddiy funksionali bilan ajralib turadi va sizga ijara uchun kvartirani tez va foyda bilan topish imkonini yaratadi. Kerakli parametrlarni tanlang: maydon, xonalar soni, kvartiraning joylashuvi, kerakli maishiy texnika, “Komissiyasiz” filtrini o‘rnating va siz o‘zingizning didingizga mos keladigan arzon narxda uyni tezda tanlab olasiz. Bevosita mulk egasiga qo‘ng‘iroq qilib, kvartirani ko‘rishni tashkil qilishingiz mumkin.
Gazeta va jurnallar
Bosma nashrlardan obyektni qidirishda qanday qilib rieltorsiz kvartirani ijaraga olish mumkin — gazeta / jurnallarni ko‘zdan kechiring. Siz amalga oshira oladigan ish — bu uy egasiga qo‘ng‘iroq qilish va kvartirani ko‘rishni tashkil qilishdir. Shu bilan bu usulning afzalliklari tugaydi. Sotilayotgan obyektning holatini — u sotilgani yoki sotilmaganini ko‘rish imkoniyati yo‘q, chunki har kuni gazeta yoki jurnal sotib olish har doim ham foydali emas, kundalik nashrlar ham kamayib bormoqda. Obyektning turli rakursdan olingan yuqori sifatli fotosuratlarini joylashtirish imkoniyati ham har doim mavjud emas.
Do‘stlar va tanishlar orqali
Vositachilarsiz ijaraga beriladigan kvartirani topishning yana bir usuli — bu do‘stlar va tanishlar orqalidir. Qaysidir ma’noda ishonchli variant, lekin siz uy-joyning katta assortimentini kutmasligingiz kerak. Do‘stlar qulay chegirmalarni taqdim etishlari va hujjatlarning tozaligiga kafolat berishlari mumkin. Tanishlar ham qisman chegirma berishda yon bosishlari mumkin. Biroq, bu har doim ham amalga oshmaydi, hammani ham ijaraga beriladigan uy-joyga ega bo‘lgan do‘stlari yoki tanishlari mavjud emas.
Kvartira egasi va qo‘shnilar bilan tanishish
Uy egasi bilan kelishib, kvartirani ko‘rish uchun kelgan paytingiz, ko‘p hollarda, kvartiraning egasi sizga bir nechta savollar berishi mumkin, masalan, o‘zingiz haqingizda va nima bilan shug‘ullanishingizni aytib berishingizni so‘raydi. Sizga choy ichish, hatto tushlikga qolishni taklif qilishlari ham mumkin. Mulk egasi uchun mulk xavfsizligi haqida qayg‘urmasdan, uni yaxshi insonlarga ijaraga berish manfaatlidir. Kvartira egasi bilan tanishib bo‘lgach, qo‘shnilar haqida bilib oling, qo‘shnilar bilan suhbatlashing. Ulardan kvartira egasining obro‘si haqida bilib ko‘ring.
Namunaviy ijarachi bo‘lish sizga uzoq muddatga ijarada turishga va pulni tejashga yordam beradi.
Kvartirani ko‘rikdan o‘tkazish
Kvartirani ko‘rikdan o‘tkazishda, birinchi navbatda, kommunikatsiyalarni, devor va shiftlarning holatini tekshiring. Agar kvartira yuqori qavatda bo‘lsa, tomning holati haqida so‘rang. Shiftdagi/devordagi oqmalar va suv dog‘lari sizni ogohlantirishi kerak. Ba’zan, bunday “sovg‘alar” yangi “kosmetik ta’mir” ostida yashiringan bo‘lishi mumkin.
Kvartira egasiga sizning juda qiziquvchanligingiz xush kelmasligi mumkin, lekin siz pul to‘laysiz va bu yerda ham aynan siz yashaysiz. Shuning uchun, imkon qadar, barcha narsalar haqida so‘rab oling va yashash maydonini sinchikovlik bilan tekshib chiqing.
Mulk egasidan kvartirani qanday qilib ijaraga olish mumkin va shartnoma tuzish zarurati bormi?
Kvartirani ijaraga berish shartnomasi faqat mulk egasi va ijarachi o‘rtasida tuziladi va imzolanadi. Ushbu kelishuvsiz istalgan vaqtda pul qaytarilmasligi ham uysiz qolish ham mumkin. Maslahat uchun tajribali yuristga murojaat qilish maqsadga muvofiqdir.
Qanday qilib kvartirani vositachisiz ijaraga olish mumkin: xulosalar
Qanday qilib ijaraga kvartirani rieltorsiz topish mumkin? Vositachilarning xizmatlarisiz uy-joy topish, ya’ni mulk egasidan kvartira — bu jarayon vaqt talab etadi, ammo bu vositachilik komissiyasini tejashga yordam beradi. E’lonlarni ko‘rib chiqishni erta tongdan boshlash yaxshidir. Agar taklif va uy-joy parametrlari sizga mos kelayotgan bo‘lsa, uy egasi bilan obyektni ko‘rishni kelishib oling.
Uy-joy tanlashda siz quyidagi jihatlarga e’tibor berishingiz lozim:
• uy-joyning kichik kvadrat metrlari arzonroq bo‘lishi mumkin. Kommunal to‘lovlarni ham e;tiborga oling;
• 4-qavatdan yuqoridagi, liftsiz kvartiralarni ijaraga berilishi qiyin, ammo narxi arzonroq;
• mebelsiz variant mebeli borga qaraganda arzonroq bo‘ladi;
• agar ko‘chmas mulk markazdan uzoqroqda joylashgan bo‘lsa, kvadrat metrning narxi arzon bo‘ladi.
Qanday qilib mulk egasidan kvartirani arzon ijaraga olish mumkin: agar sizning ixtiyoringizda kichik summa bo‘lsa, siz qattiq talablarni qo‘ymasligingiz lozim. Shaharning tumanlari bo‘yicha izlashni kengaytiring va qanday qilib vositachisiz kvartirani ijaraga olish bo‘yicha ko‘plab takliflarni inobatga oling.

Несмотря на многочисленные объявления о сдаче жилой недвижимости, как снять квартиру без агентства задумываются многие арендаторы, поскольку услуги риелторов стоят в среднем 50% месячной платы за арендуемое помещение.
Как найти квартиру без посредников самостоятельно, чтобы сэкономить на комиссии? Чтобы найти идеальное жилье, в котором вам предстоит жить от нескольких месяцев до нескольких лет, к вопросу стоит подойти серьезно, уделить этому процессу время. Для этого можно зайти на базу недвижимости где можно самостоятельно подобрать предложения по сдаче жилья от собственников. Удобный функционал платформы даст возможность выбрать квадратуру, количество комнат, этажность, тип здания, диапазон цен, интерактивная карта узнать точное расположение квартиры.
Как снять квартиру без риэлтора и что нужно проверить перед арендой
Нашли подходящую для себя квартиру без риелтора? Первым делом необходимо проверить документы хозяина на недвижимость. Сверить паспорт и удостовериться, что перед вами собственник. Не забудьте проверить квитанции об оплате коммунальных. Сопоставьте данные документов, подписывайте договор аренды только с собственником.
Перед арендой нужно определиться, какое именно жилье вы хотите снять. Кроме квадратных метров, количества комнат, месторасположения, расстояние от места работы, вуза, детского сада, школы, необходимо:
Проверка состояния квартиры и мебели
Каждый арендатор хочет заселиться в комфортную квартиру, где имеются может не все, но минимальные условия для нормального проживания. При осмотре обратите внимание на состояние отделки, нет ли неприятного запаха в помещениях, проверьте работу оборудования санузлов, выключателей / розеток по всей квартире.
Аренда жилья с мебелью стоит дороже чем без неё: решать вам что будет дешевле и по-домашнему уютнее - снимать с мебелью либо принести свою и обставить по-своему. При аренде с мебелью, в обязательном порядке проверьте кровати, столы / стулья, шкафы, их состояние (техническое, гигиеническое).
Проверка счетов ЖКХ
Арендуя жилплощадь, проверьте у хозяина счета по коммунальным услугам — квитанции об оплате коммунальных услуг на предмет нет ли никаких задолженностей, уточните какие платежи будет оплачивать собственник, а какие вы.
Как снять квартиру без агентства и что должно быть в квартире для аренды?
Благоприятные условия для полноценного проживания арендатора, который живет один, или для молодой пары либо семьи с детьми, могут различаться. Рассмотрим такие аспекты как хороший косметический ремонт с минимальным комплектом мебели, бытовой техники для одиночного жильца или для семейной пары. Для семьи с детьми, набор мебели и бытовой техники расширяется, влияя на стоимость аренды проживания.
Где и как найти квартиру без посредников?
Развитие цифровизации, практически отодвинуло на второй план такие методы размещения объявлений, как наклеивание на стены зданий, столбы, на остановки общественных транспортов. Объявления в газетах и журналах хоть и встречаются, но особо не востребованы среди арендаторов. Сейчас, набрав в интернет-поисковиках на смартфоне или ноутбуке, например, «Как снять квартиру без посредников на длительный срок от хозяина в Ташкенте», можно найти десятки ссылок на объявления. Изучите огромною базу недвижимости по аренде, купле-продаже без посредников, и вы обязательно найдете идеальный вариант для себя.
Сайты объявлений: как найти квартиру от собственника
Большая конкуре нция на рынке недвижимости — огромное количество предложений об аренде жилплощади ведет к установлению правильной рыночной стоимости жилья. Онлайн поиск по базе недвижимости отличается удобным, простым функционалом, что позволит быстро и выгодно найти квартиру для аренды. Выберите нужные параметры: площадь, количество комнат, месторасположение квартиры, нужная бытовая техника, установите фильтр «Без комиссии» и вы быстро за разумную цену подберете жилье по вкусу. Созвонившись с собственником напрямую, можно договориться о просмотре квартиры.
Газеты и журналы
Как снять квартиру без риэлтора при поиске объекта по печатным изданиям — изучите газеты / журналы. Максимум, что вы можете — позвонить арендодателю и договорится о просмотре квартиры. На этом, заканчиваются плюсы данного метода. Нельзя увидеть статус продаваемого объекта — продан или нет, так как газету или журнал покупать каждый день не всегда выгодно, да и ежедневных изданий всё меньше и меньше. Не всегда есть возможность разместить качественные фото объекта с разных ракурсов.
Через друзей и знакомых
Еще один способ как найти квартиру в аренду без посредников: через друзей и знакомых — вариант надежный, в некотором смысле, но большого ассортимента жилья ожидать не стоит. Друзья могут предоставить выгодную скидку, дать гарантию на чистоту документов. Знакомые также могут пойти на некоторые уступки. Однако, это не всегда получается, не у всех имеются друзья или знакомые, у которых есть жилье в аренду.
Знакомство с владельцем квартиры и соседями
Договорившись с хозяином и приехав посмотреть квартиру, во многих случаях, собственник квартиры задаст вам несколько вопросов, например, рассказать о себе, чем вы занимаетесь. Вам могут предложить выпить чай, даже остаться на обед. Владельцу жилья выгодно сдать добропорядочным людям, не переживая за сохранность имущества. Познакомившись с хозяином квартиры, узнайте о соседях, пообщайтесь с соседями. Расспросите у них про репутацию хозяина квартиры.
Быть образцовым арендатором — возможность дольше остаться и сэкономить средства на арендуемой квартире.
Осмотр квартиры
При осмотре квартиры, в первую очередь, проверьте коммуникации, состояние стен и потолков. Если апартаменты на последнем этаже, поинтересуйтесь о состоянии кровли. Подтеки, пятна от воды на потолках / стенах должны насторожить вас. Иногда, под новым «косметическим ремонтом» могут быть скрыты именно такие сюрпризы.
Хозяину квартиры может быть не понравится ваше любопытство, но будете платить деньги вы и проживать тоже. Так что, по возможности расспросите обо всем и проверьте тщательно жилплощадь.
Как снять квартиру от собственника и обязательно ли заключать договор?
Договор аренды квартиры заключается и подписывается между арендодателем и арендатором. Без данного договора можно в любой момент остаться без жилья и без возврата денежных средств. Лучше обратиться к грамотному юристу для консультации.
Как снять квартиру без посредника: выводы
Как найти квартиру без риэлтора? Найти жильё без услуг посредников, а именно квартиру от хозяина: да, этот процесс займет время, но это поможет сэкономить на комиссиях посредников. Лучше всего начинать поиск с утра, просматривая новые объявления. Если предложение и параметры жилья подходят для вас, договаривайтесь с хозяином о просмотре.
При выборе жилья надо обратить внимание на следующие моменты:
Как снять квартиру от собственника дешево: если в вашем распоряжении имеется небольшая сумма, не стоит ставить жесткие рамки требований. Расширьте поиск по районам города и рассматривайте множество предложений как снять квартиру без посредника.