Ushbu maqolada feyk (soxta) e’lonlarni qanday qilib aniqlab olishni va firibgarlar tuzog‘iga tushib qolmaslik uchun xaridor yoki ijarachi nimadan ogoh bo‘lishi kerakligi haqida yoritiladi.
Ko‘chmas mulk saytlariga tashrif buyurib, e’lonlarni birma-bir ko‘zdan kechirayotgan paytingiz, nogahon, sizning nazaringiz juda hamyonbop narxli, o‘ziga jalb etuvchi sharoitlarga ega va ustiga-ustak shaharning markaziy tumanlarida joylashgan ko‘chmas mulkning sotuvi yoki ijaraga berish takliflariga duch kelishingiz mumkin. Agar siz ushbu e’londa ko‘rsatilgan telefon raqami bo‘yicha qo‘ng‘iroq qilsangiz, u javobsiz qolish xavfi kattadir. Ammo, ular sizga kechroq qo‘ng‘iroq qilib, masalan, boshqa bir variant yoki qurilish bosqichidagi yangi binoni taklif qilishlari mumkin. Ushbu manevr firibgarlar va hatto insofsiz rieltorlar tomonidan sizning raqamingizni ularning ma’lumotlar bazasiga qo‘shib qo‘yishda ishlatiladi.
Sizda shubha uyg‘otishi kerak bo‘lgan birinchi jihat — bu juda arzon narxdir. Qanday qilib tekshirish mumkin? Xuddi shu hududdagi o‘xshash ko‘chmas mulkni solishitirib ko‘ring. Natija o‘zini uzoq kuttirmaydi: haqiqiy narx bilan nomuvofiqlik — ehtimol, ishonchsiz ko‘chmas mulk e’loni.
Hech qanday shubha bo‘lmasligi uchun qiziqtirayotgan hududdagi barcha takliflarni diqqat bilan o‘rganish lozim. Agar siz bir xil xususiyatlarga va eng past narxga ega bo‘lgan ikki, uch yoki undan ortiq e’lonlarni topsangiz — bu haqiqiy ma’lumotlardan ko‘chirilgan ma’lumotlar hisoblanadi. Taklif sanasi, e’lon muallifi va u haqidagi sharhlarni ko‘rib chiqing.
Feyk e’lonlar bilan bog‘liq muammolar
Bugungi kunda ko‘chmas mulk bozori rivojlanmoqda va ko‘chmas mulkni sotib olish va sotish veb-saytlari va klassifaydlari yordamida uy-joy qidirish ancha osonlashdi. Shu bilan birga, ishonuvchan xaridorlarni aldagan holda pul ishlashga qaratilgan kvartiralarni sotish bo‘yicha feyk e’lonlar ko‘rinishidagi firibgarlik sxemalari evolyutsiyasi kuzatilmoqda.
Firibgarlikning har xil turlari mavjud:
Ko‘chmas mulk bozoridagi feyk e’lonlar nima
Ko‘chmas mulk bo‘yicha feyk e’lonlari — ko‘chmas mulkni sotish va ijaraga berishda oldindan o‘ylangan aldovdan iborat taktika bo‘lib, o‘z uy-joyi va moliyaviy muammolarini hal qilmoqchi bo‘lgan ishonuvchan, bexabar insonlar uchun mo‘ljallangan.
Kvartiralar sotuvi bo‘yicha feyk e’lonlarning mualliflari o‘zlarining firibgarlik rejalarini potentsial qurbonlar ruhiyati va zaif tomonlariga zarba berishga mo‘ljallanib tuzadilar. Natijada, sodda xaridorlar yoki ijarachilar o‘z ko‘zlari ostiga olib qo‘ygan ko‘chmas mulkni sotib olish fikridan voz kechishlari juda qiyin bo‘ladi.
Kavarira ijarasi yoki sotuvi bo‘yicha feyk e’lonlarni quyidagi qisqa ro‘yxatda ko‘rsatilgan shubhali e’lon belgilari orqali aniqlashingiz mumkin:
Nima uchun feyk e’lonlar muammo deb hisoblanadi
Kvartirani sotish bo‘yicha feyk e’lonlar har doim ham firibgarlar tomonidan rejalashtirilgan tuzoq bo‘lavermaydi. Ba’zida bunday hiylalarga insofsiz rieltorlar ko‘chmas mulkning “assortimentini” ko‘rsatish uchun qo‘l uradilar — xaridorlardan ko‘proq qo‘ng‘iroqlar, obyektni sotish imkoniyati.
Shunday ekan, uy-joy qidirayotganda, sizni qiziqtirgan e’lonni yaxshilab o‘rganishingiz, egasiga qo‘ng‘iroq qilishingiz, savollar berishingiz va uyni ko‘rish uchun uchrashuv tashkil qilishingiz kerak. Agar mulk egasi telefon orqali uy haqida ba’zi jihatlarni qoldirib keta boshlasa, qoqilib gapirishni va mulkni ko‘rish haqida so‘ralganda turli sabablar topsa — ogoh bo‘lishingiz kerak. Manfaatdor sotuvchi barcha nuanslarni tushuntiradi va potentsial xaridorfa yo‘n bosadi.
Kvartirani sotish bo‘yicha feyk e’lonlar — bekorga vaqt, asab va albatta pulni yo‘qotishdir. Shoshilinch qarorlar qabul qilmaslik uchun e’lonlarni filtrlash — diqqatni jamlashda, takliflarni taqqoslashda vaqt kerakligini talab qiladi.
Feyk e’lonlarning muhim belgilari
Keling, feyk e’lonlarning asosiy belgilarini ko‘rib chiqaylik:
Ishonchsiz fotosuratlar
Eng keng tarqalgan hodisa — bu ishonchsiz fotosuratlardir. Bu boshqa e’lonlardan o‘g‘irlangan fotosuratlar yoki internetdagi fotosuratlar bo‘lishi mumkin.
Qanday qilib feyk fotosuratlarni aniqlash mumkin — ularni Google yoki Yandex surat qidiruvi orqali topish mumkin.
Bir xil fotosurati boshqa e’lonlarni ko‘rib chiqing — asl manbani toping.
Kvartirani sotishda firibgarni qanday aniqlash mumkin: shubhali past narx
Arzon narxdagi haqiqiy taklifni topish — bu omaddir. Ammo ko‘p hollarda ular muammolarga ega, shu jumladan feyk bo‘lishi ham mumkin.
Narxning adekvatligini baholash uchun bozorni o‘rganing. Bunda sizga ko‘chmas mulkni sotib olish va sotish uchun maxsus platforma yordam beradi.
Markaziy tumanlarda ko‘chmas mulk narxi har doim qimmatroq yuradi.
Noaniq aloqa ma’lumotlari
Ba’zida, taklif xatosiz va ixcham tarzda tuzilgan, obyektning fotosuratlari bor, biroq aloqa ma’lumotlari yo‘q yoki ko‘rsatilgan telefon raqami javob bermaydi, o‘chirilgan bo‘lishi mumkin.
Qo‘ng‘iroq qilganingizdan so‘ng, ular sizga boshqa raqamdan qo‘ng‘iroq qilishlari va butunlay boshqa uy-joyni taklif qilishlari mumkin — buning uchun vaqtingizni sarflamang, rad eting.
Kvartirani sotishda firibgarni qanday aniqlash mumkin: grammatik va imlo xatolari
E’lon matnlarini yozishdagi xatolar har doim ham kvartirani ijaraga berish yoki sotish bo‘yicha feyk e’lonligidan dalolat bermaydi.
Biroq, yashirin grammatik va imlo xatolari haqiqiy vaziyat — yashash maydonining holatini, kvadrat metrlar ma’lumotlari yolg‘on bo‘lishi mumkinligini hisobga oling.
Bundan hiyla uncha ehtiyotkor va ishonuvchan xaridorlar uchun mo‘ljallangan.
Ko‘chmas mulkni qayerdan izlash kerak va uning haqiqiyligini qanday tekshirish mumkin
Ixtisoslashgan ko‘chmas mulk saytlaridan ko‘chmas mulkni qidirish — obyektning haqiqiyligini tekshirishning eng yaxshi yechimidir.
Ishonchli saytlar moderatorlari takliflarni e’lon qilishdan oldin tekshiradilar.
Takliflarni mustaqil ravishda ham tahlish imkoni mavjud — ko‘chmas mulklarning narxlari, xususiyatlari, joylashuvlari va fotosuratlarini solishtirib chiqish.
Ko‘chmas mulkni izlashdagi ishonchli manbalar
Hozirgi vaqtda ko‘chmas mulkni sotib olish va sotish sohasidagi katta raqobat tufayli maxsus sayt va klassifaydlar modernizatsiya qilinmoqda — qulay va ishlatishda yengil funksional, individual so‘rovlarni sozlash va qiziqtirayotgan obyektlar bo‘yicha bildirishnomalarni qabul qilish.
Sotish, sotib olish va ijaraga berish uchun turar-joy va noturar joy ko‘chmas mulkini qulay qidirish, shu jumladan bevosita xaritada ko‘chmas mulkni qidirish joriy takliflar bazasi platformalari tomonidan taqdim etiladi. Bu yerda siz mustaqil ravishda va vositachilarsiz o‘zingizga yoqqan mulkni tanlashingiz, e’lon muallifiga qo‘ng‘iroq qilishingiz va u bilan obyektni ko‘rishni tashkil qilishingiz mumkin.
Ko‘chmas mulk agentligini tekshirish
Agar ko‘chmas mulkni sotib olish va sotishda tajribangiz yoki bo‘sh vaqtingiz bo‘lmasa, ko‘chmas mulk agentligi bilan shartnoma tuzing — vaqtingizni va asablaringizni tejang.
Shartnoma tuzishdan oldin agentlik haqida bilib oling. Ularning veb-saytini ko‘zdan kechirib chiqing va tekshiring, sharhlarni o‘qing, siz bilgan insonlar ularning xizmatlaridan foydalanganligini bilib oling.
Ko‘chmas mulk tarixini tekshirish
Asosan ikkilamchi ko‘chmas mulkning tarixi tekshiriladi. Bu jarayon rieltor/yurist xizmatlaridan foydalangan holda yoki mustaqil ravishda amalga oshirilishi mumkin.
Diqqat bilan tekshirilishi lozim:
Qo‘shimcha hujjatlarni taqdim etishni so‘rash
Sotuvchi yoki ijaraga beruvchidan qo‘shimcha hujjatlarni so‘rang:
Feyk e’loni aniqlangan vaziyatdagi harakatlar
Saytning e’lonlar ro‘yxatida feyk taklif borligini aniqlab va u haqiqatdan ham soxtaligi tasdiqlaganidan so‘ng, sharh qoldirish, agar taqdim etilgan bo‘lsa yoki saytning texnik ko‘magiga murojaat qilish orqali xabar berish mumkin.
Qanday qilib feyk e’lon haqida xabar berish kerak
Sharhlarda aniq nimadan qoniqmaganingizni ko‘rsating yoki feyk e’lonligidan shubhangiz borligini, saytning texnik ko‘magiga xabar bering.
Shaxsiy ma’lumotlari himoya qilish
Kvartirani ijaraga berish yoki sotish bo‘yicha e’loningizni saytlarda joylashtirish orqali siz o‘z ma’lumotlaringizni quyidagicha himoya qilishingiz mumkin:
Firibgarlikning oldini olish bo‘yicha maslahatlar
Kvartiralarni sotish bo‘yicha feyk e’lonlarni yaratishda firibgarlar ko‘p hollarda haqiqiy e’lonlardan foydalanadilar. Ular takliflarni tanlab, ko‘chmas mulkning barcha xususiyatlari, fotosuratlarini to‘liq takrorlab, o‘zlarining aloqa raqamlarini kiritadilar. Taklifning jozibadorligini oshirish maqsadida obyektning narxi bozor narxidan pastroq ko‘rsatiladi. Sarlavhalar “Shahar markazidagi kvartirani zudlik bilan vositachilarsiz hamyonbop narxga sotaman” kabi nomlanishlar bilan toʻla, lekin aslida koʻrsatilgan hududdagi uy-joy narxi ancha yuqori — ehtiyotkorlikni talab etadigan sabab.
E’lonlardagi fotosuratlarni tekshiring — taklifdagi fotosuratda sichqonchaning o‘ng tugmasini bosib, ochilgan menyudan “Suratni topish” komandasini tanlang.
Agar vositachi bo‘lsa, bog‘lanish kerak bo‘lgan agentlik yoki rieltor haqidagi sharhlarni o‘qishni unutmang.
Gohida firibgarlar feyk klassifaydlar yaratadilar — shaxsiy e’lonlarni joylash va izlash bo‘yicha internet-resurslar yoki oddiy so‘z bilan aytganda, “e’lonlar taxtasi”. Tekshirmasdan, siz haqiqiy klassifaydning soxtasiga kirib qolishinngiz mumkin — feyk saytlar sayt manzilini biroz o‘zgartiradi. Bu yerda firibgarlar e’tiborsiz foydalanuvchidan oldindan to‘lov olishga urinib, turli xil takliflarni taqdim etadilar.
Qo‘ng‘iroq qiling va faqat uy egasi yoki rieltor batafsil javob berishi mumkin bo‘lgan savollarni bering, masalan: oshxona derazasidan ko‘rinish yoki ko‘p qavatli uyda nechta kirish joyi bor.
Agar siz takliflarni bozor bilan taqqoslagan bo‘lsangiz va mulkdorga taklif qilingan bitim haqidagi savollarga javoblari sizni hali ham shubhada qoldirsa, uy-joy hujjatlari nusxalarini so‘rang.
Hujjatlarning nusxalarini ko‘rib chiqqandan so‘ng, ertaga kvartirani ko‘zdan kechirishni xohlayotganingizni bildiring. Agar uy egasi uchrashuv va ko‘rishni kechiktirishni boshlasa, sizning obyektga tashrifingizni rad etish uchun turli sabablarni topsa — bu feyk bo‘lish ehtimoli katta. Ushbu e’lon haqida unuting, vaqtingizni boshqa shunga o‘xshash variantni izlashga sarflang.
Ko‘chmas mulkni ko‘rishga kelishib olganingizdan so‘ng, birinchi bo‘lib: mulkni, mulk egasini yoki notarial tasdiqlangan ishonchnomaga ega bo‘lgan vakillarni ko‘rishingiz shart. Barcha asl nusxa ko‘chmas mulk hujjatlarini diqqat bilan tekshiring.
Firibgarlarning qurboniga aylanmaslik uchun ko‘chmas mulk agentliklariga murojaat qiling. Tajribali mutaxassislar hujjatlarni tez va aniq ko‘rib chiqadilar va siz tanlagan mulkka baho beradilar.
Shunday qilib, kvartirani sotish yoki ijaraga berishda firibgarni qanday aniqlab olish bo‘yicha maslahatlaridan xulosa qiladigan bo‘lsak, arzon narx, chiroyli fotosuratlar yoki hatto har bir minimal xizmat uchun avans so‘raydigan shartlarga aldanmasligiz lozim.
Agar sizni kvartira qiziqtirgan bo‘lsa:
Bitim amalga oshirilayotganda, ko‘chmas mulk bo‘yicha mutaxassislarga murojaat qilish maqsadga muvofiqdir.

Данная статья расскажет, как распознать фейковые объявления и что должно насторожить покупателя или арендатора, чтобы не попасть в ловушку мошенников.
Зайдя на сайты недвижимости и пролистывая объявления, вы можете встретить предложения о продаже или сдаче в аренду недвижимости с очень выгодной ценой и заманчивыми условиями, находящейся еще и в центральных районах города. Позвонив по указанным контактам, вполне вероятно, что ваш звонок останется без ответа. Но, позже вам перезвонят и предложат, например, другой вариант либо новостройку на этапе строительства. Таким маневром пользуются мошенники и даже риелторы не чистые на руку, чтобы ваш номер попал в их базу.
Первое, что должно насторожить — это очень низкая цена. Как проверить? Сопоставьте аналогичный объект с предложениями в том же районе. Результат не заставит себя ждать: несоответствие с реальной ценой — скорее всего это недостоверное объявление о недвижимости.
Чтобы не было сомнений необходимо тщательно изучить все предложения в интересующей местности. Если вы обнаружили два, три и более объявлений с точно совпадающими характеристиками и наименьшей ценой — это скопированные из реального данные. Посмотрите информацию о дате предложения, авторе публикации, отзывы о нем.
Проблемы фейковых объявлений
Сегодня рынок недвижимости развивается и поиск жилья стал намного легче с помощью веб-сайтов по купле-продаже недвижимости и классифайдов. Одновременно с этим происходит и эволюция мошеннических схем в виде фейковых объявлений о продаже квартир, направленных на наживу за счет обмана доверчивых покупателей.
Виды мошенничества разнообразны:
Что такое фейковые объявления в недвижимости
Фейковые объявления по недвижимости — выверенная обманная тактика при продаже и сдаче в аренду недвижимости, рассчитанная на доверчивых, неосведомленных людей, которые в свою очередь хотят решить свои квартирные и финансовые вопросы.
Авторы фейковых объявлений о продаже квартир обдумывают свои мошеннические планы так, чтобы ударить по психологии и слабостям потенциальных жертв. В результате чего наивным покупателям или арендаторам становится слишком сложно отказаться от идеи приобрести намеченную недвижимость.
Можно распознать фейковое объявление об аренде или продаже квартиры, проверив по пунктам короткого списка признаков сомнительного объявления:
Почему фейковые объявления являются проблемой
Фейковые объявления о продаже квартиры не всегда являются ловушкой мошенников. Иногда к таким уловкам прибегают и недобросовестные риелторы, для того чтобы показать «ассортимент» недвижимости — больше звонков от покупателей, шанс продать объект.
Так что при поиске жилья надо досконально изучить заинтересовавшее вас объявление, позвонить владельцу, задать вопросы, договориться о встрече для просмотра. Если собственник уже по телефону начинает недоговаривать некоторые моменты, запинается, а при вопросе о просмотре объекта придумывает разные причины — следует насторожиться. Заинтересованный продавец объяснит все нюансы, пойдет на встречу с потенциальным покупателем.
Фейковые объявления о продаже квартире — трата времени впустую, нервов и денег, разумеется. Так как фильтрация объявлений требует концентрации внимания, времени для сравнения предложений, чтобы не принять поспешные решения.
Ключевые признаки фейковых объявлений
Рассмотрим главные признаки фейковых объявлений:
Недостоверные фотографии
Самое распространенное явление — недостоверные фотографии. Это могут быть краденные фото из других объявлений, фото из интернета.
Как распознать фейковые фотографии — найти через поиск Google или Яндекс картинки.
Рассмотрите другие объявления с одинаковыми фото — найдите первоисточник.
Как распознать мошенника при продаже квартиры: аномально низкая цена
Найти настоящее предложение с низкой ценой — это большая удача. Но во многих случаях они имеют подводные камни, в том числе могут быть и фейковые.
Чтобы оценить адекватность цены — изучите рынок. В этом вам поможет профильная платформа по купле-продаже недвижимости.
Недвижимость в центральных районах всегда дороже.
Неясные контактные данные
Бывает, что предложение составлено грамотно и лаконично, имеются фото объекта, но нет контактной информации либо на указанный номер телефона невозможно дозвониться, отключен.
После вашего звонка, могут вам перезвонить с другого номера и предложить совсем другое предложения — не тратьте на это времени, откажитесь.
Как распознать мошенника при продаже квартиры: грамматические и орфографические ошибки
Ошибки при написании текстов для объявлений не всегда говорят о фейковом объявлении об аренде квартиры или продаже.
Однако, берите в расчет, что под прикрытыми грамматическими и орфографическими ошибками может скрываться реальное положения дел — состояние, квадратные метры жилплощади.
Уловка пыль в глаза предусмотрена для не очень внимательных и доверчивых покупателей.
Где искать недвижимость и как проверять ее подлинность
Поиск недвижимости по специализированным на недвижимости сайтам — лучшее решение проверки подлинности объекта.
Модераторы надежных сайтов проверяют объявления перед публикацией.
Можно и самостоятельно проанализировать предложения — сравнить цены, характеристики, местонахождение и фотографии недвижимости.
Доверенные источники для поиска недвижимости
В настоящее время, из-за большой конкуренции в сфере купли-продажи недвижимости, профильные сайты и классифайды модернизируются — удобный и легкий функционал, настройка индивидуальных запросов и получение уведомлений по интересующим объектам.
Удобный поиск жилой и нежилой недвижимости для продажи, покупки и аренды, в том числе поиск недвижимости сразу по карте, предоставляется платформами баз актуальных предложений. Здесь вы сможете самостоятельно и без посредников выбрать понравившийся объект, созвониться и договориться с автором объявления о просмотре.
Проверка агентства недвижимости
Если у вас нет опыта купли-продажи недвижимости или свободного времени, заключите договор с агентством недвижимости — экономия времени, нервов.
Обязательно узнайте про агентство до заключения договора — просмотрите и проверьте их сайт, почитайте отзывы, разузнайте может кто-то из ваших знакомых пользовался их услугами.
Проверка истории объекта недвижимости
В основном проверяют историю вторичной недвижимости. Этот процесс можно осуществить, прибегнув к услугам риелтора/юриста или самостоятельно.
Необходимо тщательно проверить:
Просьба о дополнительных документах
Попросите у продавца или арендодателя также дополнительные документы:
Действия при обнаружении фейкового объявления
Обнаружив и удостоверившись, что на доске объявлений сайта фейковое предложение, можно оставить отзыв, если предусмотрено, либо сообщить, связавшись с техподдержкой сайта.
Как сообщить о фейковом объявлении
Указать в отзывах конкретно, что именно вас не устроило, или сообщить в техподдержку сайта на подозрение фейкового объявления.
Защита своих данных
Публикуя на сайтах свое объявление об аренде квартиры или продаже, можно защитить свои данные:
Советы по предотвращению мошенничества
При создании фейковых объявлений о продаже квартир мошенниками во многих случаях используются настоящие объявления — выбирают предложения и полностью дублируют все характеристики объекта, фотографии, вписав свои контактные номера. Чтобы повысить привлекательность предложения, стоимость объекта указывается ниже рыночной. Заголовки пестрят такими названиями как «Срочно продам квартиру в центре города за выгодную цену без посредников», но в реальности цена жилья в указанном районе намного выше — повод насторожиться.
Проверьте фотографии публикаций — нажав на правую кнопку мышки на фотографии в объявлении, выберите в выплывающем меню команду «Найти картинку».
Если имеется посредник — обязательно прочитайте отзывы об агентстве или риелторе, с которым надо связаться.
Подчас, мошенниками создаются фейковые классифайды — интернет-ресурсы подачи и поиска частных объявлений или простыми словами «доска объявлений». Можно не проверив попасть на подделку реального классифайда — фейковые сайты слегка изменяют адрес сайта. Здесь мошенники в попытке взять с невнимательного пользователя предоплату выставляют разного вида предложения.
Позвоните и задайте вопросы, на которые подробно может ответить только владелец жилья или риелтор, например: вид из окна кухни или сколько подъездов в доме.
Если вы сопоставили предложения с рынком, а ответы собственника на вопросы по предлагаемой сделке все равно оставляют вас в сомнении, попросите копии документов на жилье.
Изучив копии документов, сообщите, что желаете завтра осмотреть квартиру. Если владелец начинает отсрочивать встречу и просмотр, находя разные причины, чтобы отказать вашему визиту объекта — большая доля вероятности, что это фейк. Забудьте об этом объявлении, лучше потратьте свое время на поиск другого аналогичного варианта.
Договорившись о просмотре, первым делом обязательно нужно воочию увидеть недвижимость, владельца или представителей с нотариально заверенными доверенностями. Проверить тщательно и вживую все документы на недвижимость.
Чтобы не стать жертвой мошенников — обратитесь к агентствам по недвижимости. Опытные специалисты быстро и четко осмотрят документы и дадут оценку недвижимости, которую вы выбрали.
Выводы
Итак, резюмируя советы как распознать мошенника при продаже или сдаче квартиры — не надо вестись на низкую стоимость, красивые картинки, на условия, где просят аванс, даже минимальный за каждую услугу.