Ko‘pchilikka kvartira ijarasi bilan bog‘liq bitim tez va oson bo‘lib tuyuladi — shunchaki uy maydonnidan ko‘z yugirtirb chib, shu qatorda jihozlarga ham bir nazar tashlab, ijara shartnomasini tuzish kifoya deb o‘ylasangiz bu xato bo‘ladi. Ha, albatta, agar uy-joyni bir necha kunga ijaraga olinayotgan bo‘lsa, oddiy kvartira ham ma’qul bo‘lishi mumkin, lekin bir necha ichida ham uzoq muddatga esda qoladigan noxush holat yuz berishi mumkin. Agar siz uzoq yoki qisqa muddatga kvartirani ijaraga olmoqchi bo‘lsangiz, lekin tajribangiz bo‘lmasa, unda aynan shu maqolada kvartirani ijaraga olishdan oldin qanday qilib va nimalarni tekshirish lozimligi haqidagi maslahatlarni topasiz. Shunday qilib, agar siz mos ijara uchun kvartirani topgan bo‘lsangiz, keyingi qadamingiz uy egasiga qo‘ng‘iroq qilish va ko‘chmas mulkni ko‘rish haqida keishub olish bo‘ladi. Bir varaq qog‘oz va qalam olib, ijara bitimini amalga oshirishdan oldin tekshirishingiz kerak bo‘lgan narsalar chek-listini tuzing. Bir nechta muhim fikrlarni sanab o‘tamiz:
• tuman va infratuzilmani baholash;
• kvartiraning texnik holatini tekshirish;
• ijaraning moliyaviy jihatlari;
• yuridik jihatlar.
Tuman va infratuzilmani baholash: kvartirani ijaraga olishda nimani bilish kerak
Kvartira ijarasining bir nechta variantini tanlashda siz tuman va infratuzilmani hisobga olishingiz kerak. Hammaning o‘zini ustuvorliklari mavjud — kimlargadir ishxonasi yaqinroq bo‘lishi kerak, boshqalar uchun — bolalar bog‘chasi yoki maktabga yaqin va xavfsiz yo‘l. Kvartira ijarasining muhim omili — tumanning obodonlashganligidir. Qulay joylashish esa vaqtingiz va kuchingizni tejaydi. Qulay joylashuv — bu yaxshi transport yechimi, rivojlangan infratuzilmadir. Bu esa insnonning mo‘ljallagan ishlarini ko‘p vaqt sarflamasdan tez hal qilish imkonini yaratadi. Biroq, rivojlangan markaziy tumanlar o‘zlarining kamchiliklariga ham egadir — shovqin va  havoning ifloslanganligi. Tanlagan kvartirangiz yaqinida joylashgan ko‘chalarda sayr eting, tumanni tekshirib, baholang. Atrofga nazar boqing: uy yaqinida do‘konlar, dorixonalar bormi, atrofda odamlar ko‘pmi, ko‘chaning yoritilishi mavjudmi, hovli qanchalik saranjon, avtoturargohda joylar yetarlimi. Binoga kirish yo‘lagining holatini tekshiring: ta’mir yangimi, chiroq bormi. Agar u yer tozalanmagan bo‘lsa, yoqimsiz hid kelayotgan bo‘lsa — bu variantni tanlashda o‘ylab ko‘ring. Avtomobilingizda yoki jamoat transportida ijaraga olinadigan obyektga borish qanchalik qulayligini, yo‘lda qiyinchiliklar bormi yoki yo‘qligini yozib oling.
Hududning xavfsizligi
Agar farzandlaringiz bo‘lsa, maktab yoki bolalar bog‘chasiga boradigan yo‘l katta qurilish maydonchalari yoki katta transport oqimi bo‘lgan magistral yo‘llarning yonidan o‘tmayotganligini ko‘rib chiqing. Tumandagi jinoiy vaziyat haqida aniqlashtiring — kvartiraga o‘g‘ri tushishi, talonchilik.
Atrof-muhitga ham e’tibor qaratish lozim. Markaziy tumanlarning hammasi ham ko‘kalamzor va daraxtlarga ega emas, gaz bilan ifloslanishi esa yuqori. Bu, shuningdek, ekologiyasi yomon bo‘lgan markazdan olisdagi ayrim chekka tumanlarga ham tegishli — sanoat zonalari. Variant sifatida bog‘lar va parlkar yaqinidagi kvartira ijarasini olishni ko‘rib chiqing.
Jamoat transporti mavjudligi
Yaxshi transport yechimiga ega tumandagi kvartira ijarasini tanlash ma’quldir — siz xohlayotgan joyga borish uchun 10 daqiqalik masofada joylashgan avtobus bekatlari va metro stansiyalari. Albatta, agar siz piyoda yurishni xush ko‘rsangiz, bekatga 20 daqiqalik yo‘l bosib borishingiz ham mumkin.
Atrofdagi infratuzilma: do‘konlar, maktablar, shifoxonalar
Kvartira ijarasi bo‘yicha e’lonni ko‘rib chiqayotganda, siz tuman haqida to‘liq tasavvurga ega bo‘lmasligingiz mumkin, shuning uchun tanlangan tumanni aylanib chiqish maqsadga muvofiq bo‘ladi.
Atrofga qarang, bo‘lajak ijaraga oladigan kvartirangiz yonida nima joylashganligini bilish uchun Yandex xaritalaridan foydalaning.
Qoidaga ko‘ra, aholi gavjum daha va tumanlarda ko‘plab bolalar bog‘chalari, maktablar, kafe va restoranlar, tibbiyot muassasalari —shifoxonalar, poliklinikalar, shuningdek do‘konlar, kechki yoki dam olish kunlari borish mumkin bo‘lgan savdo markazlari,  istirohat bog‘lari mavjud.
Kvartiraning texnik holatini tekshirish
Obyektga yetib borgach, kvartirani ijaraga olishdan oldingi tekshirishdan avval, smartfoningizdagi e’lonni oching — u yerda joylashtirilgan fotosuratlar bilan uy-joy qanchalik mos kelishini tekshiring. Agar kvartiraning haqiqiy holati e’londagi fotosuratlardan farq qilayotgan bo‘lsa, bu haqda o‘ylab ko‘ring — boshidanoq bo‘lajak ijarachini aldayotgan uy egasi bilan aloqa qilish kerak emas.
Agar fotosuratlar haqiqatga mos kelsa, kvartirani aylanib chiqing va devorlar, shiftlar, pollar, muhandislik kommunikatsiyalari, mebellar, maishiy texnika, derazalar, eshiklar holatini diqqat bilan tekshirib chiqing. Shuningdek, derazadan ko‘rinishga, balkon yoki lodjiyaning tozaligi va qulayligiga e’tibor bering.
Santexnika va elektr simlarining holati
Santexnika ishini va holatini tekshiring:
• hammom, oshxonada kran va smesitellar;
• rakovina, vanna, unitaz;
• sovuq suv va issiq suv quvurlari — suv sirkib chiqmayaptimi;
• kir yuvish mashinasi shlanglari.
E’tibor bering: agar hammom va oshxonadagi santexnika uskunalari to‘g‘ri ishlayotgan bo‘lsa, namlik yoki mog‘or dog‘lari bo‘lmasligi kerak. To‘g‘ri ishlashyotganligini bilish uchun rozetkalar va viklyuchatellarni tekshiring. Agar ochiq simlar mavjud bo‘lsa, buni qayd qiling va kvartira egasiga xabar bering — nosozlikni bartaraf etish uchun.
Maishiy texnika mavjudligi va foydalanishga yaroqliligini tekshirish
Maishiy texnika mavjudligini tekshiring.
Texnikalar mavjudligini tekshirganda, uning ishlashini tekshirishni unutmang: muzlatgich, gaz yoki elektr plita, mikroto‘lqinli pech, havo sovutgich, kir yuvish mashinasi, televizor. Agar nosozlik topsangiz, uy egasiga xabar bering va u muammoni hal qila oladimi yoki bu ishni o‘zingiz to‘g‘irla olasizmi, masalan, ijara haqini evaziga.
Mebelning holatiga alohida e’tibor berishni maslahat beramiz, ayniqsa, zararkunandalar yo‘qligiga ishonch hosil qilish uchun matras ostini ko‘zdan kechiring.
Deraza va eshiklarning holati
Deraza va eshiklarning ishlashini tekshiring:
• to‘g‘ri ochilib yopilishi;
• yoriqlardan yelvizak o‘tkazmasligi;
• eshik qulflari yaxshi holati.
Agar oynaning sinishi yoki romlarning yomon germetikasi kabi nuqsonlar bo‘lsa, bu haqda uy egasiga xabar bering.
Ijaraning moliyaviy jihatlari
Agar sizni barchasi qoniqtirayotgan bo‘lsa va siz kvartira ijarasiga qaror qilgan bo‘lsangiz, majburiy qadam — shartnoma tuzish va qabul qilish-topshirish dalolatnomasini imzolash bo‘ladi.
Shundan so‘ng, siz uy egasidan omonat to‘lovini qabul qilganligi to‘g‘risida tilxat olishingiz zarur. Agar siz naqd pul bilan to‘lasangiz, har bir ijara to‘lovi uchun ijara beruvchidan tilxat olishni unutmang. To‘lovni tasdiqlovchi hujjatning mavjud emasligi — uy egasi ijarachi unga kam to‘laganligini da’vo qilishi mumkin. Kartadan kartaga pul o‘tkazayapsizmi — skrinshot qilib oling. Internet-banking orqali — chekni yuklab oling. Kommunal xizmatlar bo‘yicha kim nima uchun to‘lashini aniqlashtirib oling.
Ijara haqqi va to‘lov shartlari
Kvartiraga ko‘chib o‘tishda ijarachi yashashning birinchi oyi uchun to‘lovni amalga oshiradi, shuningdek, omonat pulini ham beradi.
Agar ijarachi ijara muddati tugagunga qadar ijara shartlarini bajargan bo‘lsa, omonat puli qaytarib berilishi yoki yashashning oxirgi oyi uchun hisoblanishi kerak.
Ijara naqd yoki bank o‘tkazmasi orqali to‘lanadi va har ikki tomonning kelishuviga ko‘ra bir marta yoki bo‘lib, oyiga ikki marta, haftada bir marta to‘lanadi.
Odatda kvartira ijarasi uchun oylik to‘lov joriy etiladi.
Yashirin xarajatlar: kommunal xizmatlar, internet, telefon
Ijaraga beruvchiga qanday savollar berish kerak — nima uchun qo‘shimcha pul to‘lashingiz kerakligini aniqlab oling.
Odatda, ijarachilar elektr, suv va internet uchun alohida to‘laydilar. Boshqa to‘lovlar ijara narxiga kiritilgan bo‘lishi lozim.
Agar unday bo‘lmasa, har oy summa miqdorini bilib oling. Balki bu uy-joy varianti 300 ming so‘mdan qimmatroqdir, lekin ishga yaqin va to‘lovlarni o‘z ichiga olgani sizga ko‘proq mos keladi. Hisoblarni bevosita kim to‘lashini oldindan muhokama qilish kerak.
Kvartira ijarasi shartnomasining shartlarini muhokamasis
Tomonlar shartnoma shartlarini muhokama qilishlari va hujjatning bandlarida tartibni belgilashlari kerak, masalan, egasining kvartiraga qanchalik tez-tez tashrif buyurishi, oyiga bir yoki bir necha marta, lekin oldindan kelishilgan holda. Tez-tez tashrif buyurgan taqdirda, siz shartnomaning ushbu bandiga murojaat qilishingiz mumkin.
Uy-joy ijarasining huquqiy jihatlari
Ijara shartnomasi — bu har ikki tomonning huquq va majburiyatlarini, ijaraga beriladigan uy-joy shartlarini, to‘lash miqdori va tartibini, muddatidan oldin bekor qilish va yetkazilgan zararni qoplash qoidalarini tartibga soluvchi hujjatdir.
Shuningdek, qonun hujjatlariga muvofiq tomonlarning kelishuviga binoan shartnomaga boshqa shartlar ham kiritilishi mumkin.
Ijara shartnomasi: asosiy jihatlar
Shartnomada nima ko‘rsatilishi kerak:
• kvartirani ijaraga berish tartibi va uning narxi;
• kvartira ijarasining  muddati;
• kvartirani ijarasi uchun to‘lov shartlari va miqdori, uni to‘lash muddati;
• mul egasi tomonidan ijaraga beriladigan uy-joy, muhandislik kommunikatsiyalarir, mebel, maishiy texnikalarining holati to‘g‘risidagi ma’lumotlar;
• ijara shartnomasi muddati tugaganidan keyin kvartirani egasiga qaytarish tartibi;
• tomonlarning kvartirani saqlash va ta’mirlash bo‘yicha majburiyatlari;
• kvartirani sub ijaraga berish shartlari va tartibi;
• tomonlarning javobgarligi.
Shartnomada omonat miqdori va uni qaytarish shartlari ko‘rsatilishi kerak. Ijara omonati qiymati kelishuv hisoblanib, odatda uning miqdori bir oylik ijara summasining to‘liq qiymati hisoblanadi.
Ijarachi va ijaraga beruvchining huquq va majburiyatlari
Ijarachining huquqlari:
• mulk egasidan ijara obyektini topshirishni talab qilish;
• ijaraga olingan turar joy maydonini sotib olish, agar bu ijara shartnomasida ko‘rsatilgan bo‘lsa;
• ijaraga olingan kvartirani sub ijaraga berish (sub ijara muddati ijara muddatidan uzoq bo‘lmasligi kerak) — agar bu shartnomada ko‘rsatilgan bo‘lsa;
• ijaraga olingan uy-joyningning holati yomon tomonga o‘zgargan bo‘lsa, ijara haqini kamaytirish.
Ijarachining majburiyatlari:
• ijaraga olingan mulkdan shartnomada belgilangan shartlarni hisobga olgan holda foydalanish;
• kvartiradan faqat hujjatda ko‘rsatilgan muayyan maqsadlarda foydalanish;
• uy-joy va mol-mulkning holati yomonlashmasligi uchun ularni tegishli holatda saqlash;
• kvartira ijarasi uchun to‘lovni amalga oshirish;
• shartnomada ko‘rsatilgan zarur ta’mirlash ishlarini bajarish.
• shartnoma muddati tugaganidan so‘ng kvartirani bitim tuzilgunga qadar bo‘lgan holatda qaytarish.
Ijaraga beruvchining huquqlari:
• ijarachini mustaqil ravishda tanlab olish;
• ijara haqini o‘z vaqtida to‘lashni talab qilish;
• ijaraga berilgan ko‘chmas mulkdan olingan daromadlarni o‘z xohishiga ko‘ra tasarruf etish;
• ijara haqi summasini ko‘rib chiqish (yiliga bir marta);
• shartnoma tugagandan so‘ng ham mulkdan foydalanish davom etsa, pul kompensatsiyasini talab qilish;
• qaytarib berilgan mulk shartnoma shartlarida nazarda tutilgan asl ko‘rinishida bo‘lishini kutish.
Ijaraga beruvchining majburiyatlari:
• yashash uchun qulay sharoitda kvartirani ijaraga berish;
• kommunal xizmatlarini ko‘rsatilishini ta’minlash;
• ijaraga olingan mulkni o‘z mablag‘lari hisobidan kapital ta’mirlashni amalga oshirish.
Agar tomonlar o‘z majburiyatlarini bajarmasa yoki fors-major holatlari yuzaga kelsa, mulkdor va ijarachi shartnomani bekor qilishga haqlidir. Shuningdek, tomonlar shartnoma bekor qilinganligi sababli yetkazilgan zararni qoplashni talab qilishlari mumkin.
Omonat pulini qaytarish tartibi
Ijara omonati oxirgi oylik to‘lov emas, balki ijarga beruvchi uchun kafolat hisoblanadi. Ijarachi uy egasiga ko‘chib o‘tish niyati haqida yozma ravishda xabar berganida va agar kvartiradagi hamma narsa o‘z joyida bo‘lsa, omonat ijarachiga to‘liq miqdorda qaytariladi. Aks holda, zarar qiymati omonat summasidan ushlab qolinadi.
Shunday qilib, ushbu maqolada biz kvartirani qanday ijaraga olishning eng keng tarqalgan savollari va muhim jihatlarini ko‘rib chiqdik. Mana asosiy bandlar bo‘yicha qisqacha chek-list:
• ijara shartnomasini tuzishdan oldin hech qachon naqd pul bermang, onlayn o‘tkazmalarni amalga oshirmang;
• ijara haqini to‘ladingizmi — ijaraga beruvchidan tilxat talab qiling;
• kvartiraning texnik holatini tekshiring: devorlar, devor qog‘ozi, derazalar, eshiklar, santexnika, mebel, maishiy texnika. Barcha nuqsonlar qabul qilish-topshirish dalolatnomasiga kiritilishi shart.
• shartnomaning barcha bandlari bilan tanishib chiqing: tomonlar haqida mam’lumot, ijara muddati, narxi, to‘lov tartibi, kvartira egasining tashrifi takroriyligi, omonat miqdori va uni qaytarish shartlari;
• shartnomada yoki unga ilovada quyidagilarni ko‘rsatishingiz kerak: mebel, maishiy texnikalarning nomlari, taxminiy narxi, ularning holati fotosuratlar bilan.
Siz uy-joyni ijaraga olishingizdan maqsad, u yerda qulaylikda yashash, taom tayyorlash, mehmonlarni taklif etib bayramlarni o‘tkazishdir. Shuning uchun, sinchkovlik bilan tanlangan va tekshirilgan ijara kvartira varianti sizning xotirjam va baxtli hayotingizning garovidir.

Многим кажется, что сделка с арендой квартиры дело быстрое и легкое — нужно просто бегло осмотреть помещение, да и технику в придачу, заключить договор аренды и всё, однако это не так. Да, конечно, если снимать жилье на пару дней сойдет и простая квартира, но и за пару дней может случится неприятная ситуация, которая запомнится надолго. Если вы хотите снять квартиру на долгий или короткий срок, но у вас нет опыта, тогда в данной статье вы найдете советы про то, как и что проверить перед тем, как арендовать квартиру. Итак, если вы нашли подходящий вариант арендной квартиры, вашим следующим шагом будет созвониться с собственником и договориться о просмотре жилья. Берите лист бумаги и ручку — составьте чек-лист, что нужно проверить перед сделкой с арендой. Перечислим некоторые важные пункты:
• оценка район и инфраструктуры;
• проверка техническое состояние квартиры;
• финансовые аспекты аренды;
• юридические аспекты.
Оценка района и инфраструктуры: что нужно знать при съеме квартиры
Выбирая несколько вариантов аренды квартир, нужно учитывать район и инфраструктуру. У всех разные приоритеты — для кого-то, чтобы работа была поближе, для другого, близкая и безопасная дорога до детского сада или школы. Немаловажным фактором аренды квартиры является еще и благополучность района. А удобная локация сэкономит время и силы. Удобная локация — это хорошая транспортная развязка, развитая инфраструктура, которая дает возможность человеку быстрее решить свои задачи, не тратя на это много времени. Однако, развитые центральные районы имеют свои минусы — больше шума и загазованности. Оцените район, прогулявшись по улицам вблизи выбранной вами квартиры. Посмотрите по сторонам: есть ли вблизи дома магазины, аптеки, много ли вокруг людей, какое освещение на улице, насколько ухожен двор, достаточно ли мест на парковке. Проверьте состояние подъезда: свежий ли ремонт, есть ли освещение. Если не убрано, стоит неприятных запах — повод задуматься. Зафиксируйте, насколько было удобно и возникают ли трудности по пути добираясь до объекта аренды — на своем авто или общественным транспортом.
Безопасность окрестности
Если у вас есть дети рассмотрите жилье, чтобы дорога в школу или в детский сад не проходила возле больших строек, автострад с большим потоком транспорта. Узнайте об обстановке с криминогенностью района — кражи квартир, грабеж.
Также стоит отметить и об экологии. Не все центральные районы имеют обилие зелени и деревьев, а загазованность высокая. Это касается и некоторых удаленных районов от центра также могут иметь плохую экологию — промышленные зоны. Как вариант рассмотрите аренду квартиры неподалеку от садов и парков.
Доступность транспортных средств
Лучше выбрать аренду квартиры с хорошей транспортной развязкой — расположенные в 10 минутной доступности автобусные остановки и станции метро, чтобы доехать до нужного места. Конечно, можно добираться и за 20 минут до остановки, если вы любитель пеших прогулок.
Инфраструктура вокруг: магазины, школы, больницы
При рассмотрении объявления аренды квартиры вы можете не иметь полного представления о районе — лучше пройтись по выбранной территории.
Оглянитесь по сторонам, посмотрите по Яндекс картам, что находится рядом с будущей вашей арендной квартирой.
Как правило в обжитых кварталах, районах есть много детских садов, школ, кафе и ресторанов, медицинских учреждений — больницы, поликлиники, также магазины, торговые центры, парки развлечения, куда можно съездить вечером или на выходные.
Проверка технического состояния квартиры
Прибыв на объект, до того, как проверить квартиру перед арендой откройте объявление на своем смартфоне — проверьте насколько жилье соответствует размещенным фотографиям. Если реальное состояние квартиры отличается от фотографий объявления — повод задуматься, не стоит связываться с арендодателем, который обманывает будущего жильца с самого начала.
Если фото соответствуют действительности — пройдитесь по квартире и внимательно исследуйте состояние стен, потолков, пола, инженерных коммуникаций, мебель, технику, окна двери. Также посмотрите какой вид из окна, на чистоту, удобство балкона или лоджии.
Состояние сантехники и электропроводки
Проверьте работу и состояние сантехники:
• краны и смесители в ванной, кухне;
• раковины, ванну, унитаз;
• трубы ХВС и ГВС — нет ли утечек;
• шланги стиральной машины.
Обратите внимание: если сантехническое оборудование работает исправно в санузле и на кухне не должны быть пятна от сырости или плесени.
Проверьте розетки и выключатели на предмет нормальной работы. Если есть оголенные провода необходимо зафиксировать это и сообщить владельцу квартиры для дальнейшего устранения.
Проверка наличия и исправности бытовой техники
Проверьте наличие бытовой техники. Осматривая технику на наличие обязательно проверьте ее работу: холодильник, газовую или электрическую плите, микроволновую печь, кондиционер, стиральную машину, телевизору.
Нашли неисправность неполадки сообщите собственнику и уточните, сможет ли он устранить неполадки, либо можно сделать самому, например, в счет арендной платы.
Советуем обратить особое внимание на состояние мебели в целом, особенно заглянуть под матрас и убедиться в отсутствии вредителей.
Состояние окон и дверей
Проверьте работу окон и дверей:
• нормально открываются и закрываться;
• не дует и нет сквозняк из щелей;
• замки дверей в исправном состоянии.
Если имеются дефекты как, разбитое окно, плохая герметичность рам, обратите внимание арендодателя на это.
Финансовые аспекты аренды
Если вас всё устраивает, и вы решились на аренду квартиры, обязательным этапом будет заключение договора и подписание акт-приема передачи.
После этого вы должны получить расписку от собственника в том, что он принял оплату — залог. Если вы платите наличными, не забудьте взять от арендодателя расписку за каждую арендную плату. Отсутствие доказательств расчета — арендодатель может заявить, будто квартиросъемщик недоплатил ему. Переводите деньги с карты на карту — сделайте скриншот. Через интернет-банкинг — скачайте чек. Коммунальные услуги — уточнить кто за что будет платить.
Арендная плата и условия оплаты
Арендатор при заселении в квартиру вносит оплату за первый месяц проживания, а также вносит залог. Если до конца периода аренды квартиросъемщик соблюдал условия договора аренды, залог должен быть возвращен или засчитан за заключительный месяц проживания. Арендная плата осуществляется путем наличного или безналичного расчета и вносится либо единоразово, либо отдельными частями, дважды в месяц, еженедельно — как решат обе стороны. Обычно устанавливается ежемесячная плата за аренду квартиры.
Скрытые расходы: коммунальные услуги, интернет, телефон
Какие вопросы задать арендодателю — уточните, за что вы обязаны платить дополнительно. Как правило, квартиросъемщики платят отдельно за электричество, воду и интернет. Прочие платежи должны быть включены в стоимость аренды.
Если это не так, узнайте, какая сумма получается ежемесячно. Может быть, этот вариант жилья на 300 тысяч сум дороже, но рядом с работой и с включенными платежами соответствует вам больше. Заранее нужно обсудить, кто будет непосредственно оплачивать счета.
Обсуждение условий договора аренды квартиры
Стороны должны обсудить условия договора и прописать порядок в пунктах документа, например, как часто собственник будет навещать квартиру, один или несколько раз в месяц, но по предварительной договоренности. В случае частых визитов вы имеете возможность сослаться на данный пункт договора.
Правовые моменты при аренде жилья
Договор аренды — документ, регламентирующий права и обязанности обеих сторон, сроки съема жилья, сумму и порядок расчета, правила досрочного расторжения и возмещения убытков.
Также в договор можно включить и другие условия по соглашению сторон в соответствии с законодательством.
Договор аренды: основные моменты
Что необходимо указывать в договоре:
• порядок передачи квартиры в аренду и его стоимость;
• период аренды квартиры;
• условия и размер платы за аренду квартиры, сроки ее внесения;
• информацию о состоянии жилья, инженерных коммуникаций, мебели, бытовой техники, которые предоставляются собственником в аренду;
• порядок возврата квартиры собственнику по истечении периода договора аренда;
• обязанности сторон по содержанию, обслуживанию и ремонту квартиры;
• условия и порядок сдачи квартиры в субаренду;
• ответственность сторон.
В договоре нужно прописать сумму залога и условия его возвращения. Стоимость залога при аренде — договорной момент, и как правило его сумма составляет полную стоимость месячной аренды.
Права и обязанности арендатора и арендодателя
Права арендатора:
• требовать от собственника передачи объекта аренды;
• выкупать арендованное жилое помещение, если это указано в договоре аренды;
• сдавать арендованную квартиру в субаренду (срок субаренды должен быть не больше срока аренды) — если это прописано в договоре;
• уменьшения арендной платы, если состояние снимаемого жилья изменилось в худшую сторону.
Обязанности арендатора:
• пользоваться арендованным имуществом с учетом условий, которые указываются в договоре;
• использовать квартиру только в определенных целях, которые указываются в документе;
• поддерживать жилье и имущество в должном состоянии, чтобы состояние недвижимости не ухудшалось;
• вносить плату за аренду квартиры;
• осуществлять необходимый ремонт — указанный в договоре.
• вернуть квартиру после срока действия договора в том виде, какой был до заключения сделки.
Права арендодателя:
• самостоятельный выбор арендатора;
• требовать своевременного расчета арендной платы;
• распоряжение доходом за аренду недвижимости по собственному усмотрению;
• пересмотреть сумму арендной платы (1 раз в год);
• требовать денежной компенсации если эксплуатация собственности продолжается и после окончания действия договора;
• ожидать, что возвращенное имущество будет в первозданном виде, предусмотренном условиями договора.
Обязанности арендодателя:
• предоставить в аренду квартиру в состоянии пригодном для проживания;
• обеспечение предоставления коммунальных услуг;
• осуществление за свой счет капитального ремонта переданного в аренду имущества.
Собственник и квартиросъемщик вправе расторгнуть договор, если стороны не выполняют свои обязательства или при возникновении форс-мажоре. Стороны также могут потребовать возмещение ущерба, из-за расторжения договора.
Процедура возврата залога
Залог при аренде — не является оплатой заключительного месяца, а гарантией для арендодателя. Когда арендатор предупреждает арендодателя о намерении съехать раньше в письменной форме и если с квартирой всё в порядке, тогда залог возвращается арендатору в полном размере. В противном случае стоимость ущерба вычитается из суммы залога.
Итак, в данной статье мы рассмотрели самые частые вопросы и важные аспекты как снять квартиру. Вот краткий чек-лист по основным пунктам:
• никогда не передавать деньги: наличные, онлайн переводы до заключения договора аренды;
• оплатили арендную плату наличными — просите расписку от арендодателя;
• проверьте техническое состояние квартиры: стены, обои, окна, двери, сантехнику, мебель, бытовую технику. Все дефекты должны быть внесены в акт приема-передачи.
• ознакомьтесь со всеми пунктами договора: данные сторон, срок аренды, стоимость, порядок расчета, частота визита хозяина квартиры, размер залога и условия его возвращения;
• в договоре или в приложении к нему нужно указать: мебель, бытовую технику — с названиями, приблизительной ценой, их состоянием с фотографиями.
Вы арендуете жилье для того, чтобы в ней комфортно жить, готовить еду, отмечать праздники приглашая гостей. Следовательно, тщательно выбранный и проверенный вариант арендуемой квартиры залог вашей спокойной и счастливой жизни.